| RobYtzA_2989 a întrebat:

Am varicela de vineri cand mi-au aparut primele bubite, apoi sambata, duminica si luni mi-au tot aparut o gramada si ma mananca ingrozitor.Nasol e ca si azi imi tot apar pe picioare si maini si nu mai scap de mancarime. Cat credeti ca o sa mai imi apara si cat timp voi mai avea mancarimi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Se gaseste la farmacie crema si lotiune mentolata cu care poti sa te dai sa nu te mai manance. Dureaza intre 7 si 10 zile, si ai grija nu te scarpina!

4 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

O saptamana, o saptamana jumate dureaza dar dupa vor disparea repede nu-ti face griji big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai contagioasa perioada incepe cu 2-3 zile inainte de aparitia eruptiei veziculare, continua in timpul formarii veziculelor (care dureaza in general 4-5 zile) pana in momentul cand toate veziculele au format cruste.
In alte afectiuni poate aparea eruptie cutanata similara cu cea din varicela.

| eurobert a răspuns:

Va dura o saptamana dar nutot asa ca in celalte zile din ce in ce mai putin

| RobYtzA_2989 explică:

Da folosesc Mixtura Mentolata la greu si daca pana acum aveam cateva sute pe burta si spate, acum imi ies in numar mare pe maini si picioare... am 7 in talpa sad