| MrFunky2 a întrebat:

Cancerul de piele adică melanom poate fii tratat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Melanomul este cea mai agresiva tumora a pielii si unul din cele mai agresive cancere cunoscute. Exista tratamente, dar cu efecte relatuv reduse. Exista si cateva medicamente cu eficienta ceva mai buna, adr ele sunt foarte scumpe si deocamdata nedecontate de casa (de exemplu, pentru ipilimumab, tratamentul pe o luna costa 100 000 de euro si pacientul trebuie sa se trateze tot restul vietii)

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În momentul în care îl ai, trebuie să lupți, să cauți toate căile de vindecare, să faci din imposibil, posibil.

| CuriousStuff a răspuns:

Da, insa totul depinde de gradul de malignitate si de stadiul cancerului, daca cancerul e surpins in prima faza tratamentul e de cele mai multe ori foarte bun, insa daca pacientul merge la medic doar dupa ce e plin de metastaze tratamentul e doar unul paleativ, nu se mai poate face nimic.

| Edisor27 a răspuns:

Poate fi tratat!

| Daughter a răspuns:

Daa, poate fi tratat prin imunoterapie, radioterapie & chimioterapie.