| cooldreams a întrebat:

Cancerul poate fi tratat? (ma refer sa fie tratat DE TOT sau aproape de tot, nu doar incetinit)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Medicina spune că da, bolnavii ba!
Părinții mei au murit de cancer.
Despre ce vindecare se vorbește?
Personal nu cunosc pe nimeni să fi scăpat de acestă boală care macină din ce în ce mai mulți oameni.
"Ne mândrim" cu locul 3 în lume și 1 în Europa la decesele produse de cancer.
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Bunica mea a facut de 2 ori cancer de-a lungul vietii, si de fiecare data a scapat prin operatiewinking

| Legiuitoarea a răspuns (pentru IMC90):

Bună.
Și... de ce comentezi la cele spuse de mine?
Am precizat că nu cunosc personal pe cineva, nu să completezi tu!
Mulți fac operații și într-un an de zile mor de complicații.
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Pai, avand in vedere ca au trecut cateva zeci de ani bune (in jur de 50) banuiesc ca nu toti mor de complicatiiwinking

| Legiuitoarea a răspuns (pentru IMC90):

Bună din nou.
Bunica ta mai este în viață? Ce fel de diagnostic a primit?
Este un caz izolat iar asta nu înseamnă că toți sunt norocoși.
Putem spune că medicina a avansat dacă peste 50% din cazurile de cancer s-au vindecat!
Scapă un caz la mii de cazuri!
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

A fost operata de neoplasm la varsta de 30 si ceva de ani si de cancer la ovare la varsta de 76 de ani...
Si da, la peste 80 de ani se tine destul de bine (cu problemele aferente varstei, dar fara cancer)

| Legiuitoarea a răspuns (pentru IMC90):

Bună iar.
Și acum mai este în viață? La această întrebare nu ai răspuns?
Neoplasmul unde a fost localizat? Operația a doua a îndepărtat tot aparatul genital feminin, el este recidiva primului!
Pa, pa.

| Abh a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Am o matusa operata de tumora maligna ovariana acum 14 ani, a facut citostatice si traieste si azi.Am un unchi, operat de carcinom testicular, care la fel de 15 ani e sanatos. Ambii au avut sansa sa li se descopere tumorile in faze incipiente.Deci, nu toti oamenii care au cancer sunt condamnati la moarte din start.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Abh):

Bună.
Pe tată meu l-am dus doi ani de zile la control, nimeni nu a văzut nimic, iar el a murit de cancer de prostată.
Mă repet, cazurile sunt foarte mici cu răspuns pozitiv la această boală, mai mult de trei sferturi sunt condamnați la moarte.
Pa, pa.

| Abh a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Imi pare rau pentru parintii tai!

| IMC90 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Da, este in viata
O recidiva dupa 40 si ceva de ani nu e chiar asa reawinking

Abh
| Abh a răspuns:

Da, daca este descoperit in faze incipiente.

| IMC90 a răspuns:

Da, prin rezerectie chirurgicala

| laurici_3736 a răspuns:

Da se poate dar numai in faza incipienta. Sunt terapii speciale nu neaparat alopate. INCEARCA TERAPIA LUI VALERIU POPA eu am vazut cu ochii mei pe cineva care a practicat-o pina la 23 de zile.Trebuie o putere psihica mare.Succes.

| DNSK a răspuns:

Cancerul se trateaza cu chimioterapice. Se poate vindeca sau nu. Depinde de faza in care se afla boala, de tipul de cancer, de persoana si dorinta acesteia de a se vindeca, de foarte multi factori.

| DNSK a răspuns:

Da, poate fi vindecat. Dar depinde de tipul de cancer, de faza in care acesta se afla, de moralul pacientului, de multi factori. Sunt si cancere ce nu se vindeca oricate chimioterapice ai baga, din nefericire

| AmericanHistoryX a răspuns:

Pai acum nu cred ca o sa iti zica cineva exact,dar trebuie sa urmaresti in timp evolutia lui:daca creste lent,are o tendinta expansi-compresiva,nu metastazeaza sunt mari sanse ca acea tumora sa fie benigna
in caz contrar:creste repede,e infitrativa(se duce de la un tesut la altu),da metastaze(un cancer pulmonar cu celule mici e cu prognosit rezervat) plus ca mai si sangereaza, e malign
acum daca se trateaza,depinde daca e descoperit din timp(desii nici asta nu ajuta uneori) are mult mai mari sanse de vindecare,in general cancerul care apare mai frecvent(de san) are prognostic mai bun decat cele care apar mai rar(col uterin)
e greu sa iti raspunda cineva la intrebarea asta, trebuie facute foarte multe investigatii
iar referitor la chimio si radioterapie, da, pot distruge celulele canceroase, dar in acelasi timp pot induce de novo un cancer in alt tesut

| gyv a răspuns:

Da,dar nu stiu exact cum am auzit undeva.