| anonim_4396 a întrebat:

Cand am ajuns acasa mama mi-a spus ca a pus intr-o sticla cu apa niste drojdie (ma rog nu stiu ce voia sa puna la plante nu ma intrebati de ce happy ) si a inchis dopul gen trebuia sa o lase deschisa. Ea a "fermentat" idk peste noapte si de dimineata se vedea ca s-a umflat.Ea a deschis-o si sticla a explodat.S-a taiat la un deget dar cel mai grav este ca aude foarte rau de la zgomot de dimineata spune ea si ca isi aude vocea ca in ecou.
Imi este foarte frica sa nu fi patit ceva rau.Si-a spart timpanul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Perforatia de timpan este o problema care trebuie sa te trimita imediat la un medic specialist ORL! Este posibil ca timpanul sa se vindece singur, în timp, sau sa fie nevoie de un tratament complex.

Perforatia de timpan este o gaura care apare în membrana timpanului. Simptomele sunt diverse, de aceea trebuie sa fii atenta la orice manifestare neobisnuita si sa mergi la medic, pentru o consultatie de specialitate.

Simptomele unei perforatii de timpan
Printre simptomele care pot sa indice o perforatie de timpan se numara pierderea brusca a auzului sau un auz mai înfundat, ca si cand urechea ar fi blocata. Este însa posibil sa îti dispara complet auzul la urechea afectata.

Mai vei aici:
https://www.ziaruldeiasi.ro/......rat~ni5vkv