| Mario1994 a întrebat:

Imi tiuie urechea stanga, port si aparate auditive. Am ascultat muzica la maxim cu casti, aud zgomot in ureche de numai, e grav? Sau poate fi de la aparate auditive, mi s-a mai intamplat asa de cate ori, nu am patit-o nimic. O fi ceva cu nervul ca eu nu mai aud fara aparate, am avut infectie otita acum 12 ani, si timpanul e afectat. Ce sa fac ca sa imi treaca " zgomotul" din ureche?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De la castile la care asculti muzica este problema, nu de la aparatul auditiv.

| Psychothic a răspuns:

Ei bine, depinde de cat timp iti 'tiuie' urechea, acest tiuit poate sa fie temporar sau permanent.Din cate am inteles ai mai avut probleme de genul si ti-au trecut, cel mai probabil iti va trece si acum.
Motivele pot fi multiple, ascultatul muzicii cu casti la maxim de exemplu.De asemenea poate fi de la imbatranire, zgomotele în urechi sunt adesea legate de pierderea auzului, care intervine o data cu inaintarea in varsta, desi nu cred ca e cazul.De asemenea poate fi ceara acumulata in ureche care conduce la tiuit în urechi, pâna cand blocajul este eliminat.Nu cred sa fie de la aparate, repet tind sa cred ca cel mai probabil este de la ascultatul muzicii la maxim cu casti.
Totusi daca nu dispare zgomotul dupa o zi, doua, iti recomand sa mergi la un control!
Sanatate!

| popa07ady a răspuns:

Mergi la medic.Acesta sigur iti va interzice ascultatul muzicii tare in casti!

| micutdragut a răspuns:

Un zgomot permanent in ureche poarta numele de "acufene". Nu este nimic grav, dar trebuie sa faci un set de analize si o tomografie cel mai probabil pentru a afla cauza acesteia. Tratamentul costa in luarea de pastile. Mergi la doctorul tau de familie si iti da o trimitere catre specialistul ORL cel mai probabil. Nu te va durea nimic si nici nu te va costa daca esti asigurata medical. Multa sanatate, Adriana!

| Mario1994 explică (pentru micutdragut):

Analizele mi le-am facut, sunt negative. Doctorul mai spunea tiutul e de la muzica sau de la aparate ca aud puternic...ele au volum marit. Ca si cum e zgomot de circulatie auto. Am mai avut asa, a trecut.

| micutdragut a răspuns (pentru Mario1994):

Evita purtarea castilor, muzica data la un volum prea ridicat.