| Elena1234456 a întrebat:

Cand imi vine menstruatia am dureri groaznice si nu imi trece.Inainte nu aveam asa si nu mi-a mai venit 2 luni apoi cu dureri din astea... am incercat si tincturi, medicamente, ceaiuri, dar nimic. Imi vine sa ma tavalesc pe jos de durere si nici noaptea nu pot dormi. Ma dor ovarele ingrozitor! Este normal? Cum sa imi treaca aceasta durere greu suportabila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e normal. Durerea de ovare asociata cu dereglari menstruale indica chisturi ovariene sau poate o infectie. Nu mai lua tot felul de chstii pana nu mergi la doctor sa te asiguri ca nu e o problema serioasa.

| psiholoaga a răspuns:

Asa e sor-mea. Cu dureri, cu voma, febra etc. E normal sa ai un disconfort, insa o asemenea durere poate indica o infectie sau o raceala pe care ar fi bine sa o investighezi.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Daca crezi ca e o problema de natura medicala mergi la medic sa afli care e. Daca nu... incearca Nurofen Forte, sau... in cel mai rau caz Aulin. Multa sanatate!

kratos
| kratos a răspuns:

Fa la anais o rezervare pentru o consultatie cu dna dr Bohaltea te va ajuta cu siguranta!

| Munchkin a răspuns:

În cel mai bun caz ai răcit.
În cel mai rău caz ai o infecţie.
Cea mai bună soluţie ar fi să mergi la medic să îţi prescrie un tratament.

| Claudia_3811 a răspuns:

Si eu aveam dureri ingrozitoare, 2 zile nu puteam sa ma ridic din pat, pana am incercat Nurofen! nu mai aveam apoi nimic, ma durea un pic aproape deloc:* sper sa-ti treaca

sper sa gasesti ceva eficient:*:*

| eek a răspuns:

Incearca cu nufofen. ia 2 pastile .am avut si eu problema asta. dar acum mi a trecut. daca nu iti trece cu nurofen incearca cu aspirina care se dizolva in apa. e f eficienta. daca nu iti trece nici cu astea.mergi la ginecolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te doare fff rau, mergi la un ginecolog. daca zici ca ai incercat si medicamente si fara folos... mie cu algocalmin imi trece.Si nu-i normal sa te doara tot timpul, eventual atunci cand iti vine, primele ore, cel putin, macar a doua zi ar trebui sa fii mai bine. du-te la ginecolog sau la medicul de familie, poate iti prescriu ei ceva mai puternic, sa-ti treaca...alte fete iau nurofen si n-au probleme, isi pun ceva pe burta sa le tina de cald si incet, incet, trece...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă ai dureri destul de mari trebuie să mergi la medic pentru investigaţii amănunţite şi tratament simptomatic, o ecografie 3D pelviană şi dozările hormonale la endocrinologie.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru reglarea menstruatiei de obicei se folosesc contraceptive

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare si o problema. 1 intrebare acum ar fi a2a oara cand imi vine in viata mea menstruatia si mi-a intarziat 5 zile. de ce? 2 problema. vineri i-am zis la profu de sport ca is scutita de zi si normal ar trebui sa i spun ca is si marti ca atunci avem sport. dar mie inca nu mi-a venit si cand o sa-mi vina deadevarat ce o sa zica ca il mint? dati-mi si voi sfaturi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nui nicio problema daca te dore ovarele tot ce iti trebuie este sa-ti pui o carpa calda pe burta! atat stiu du-te la medic daca vrei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

e ciudat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cred ca mai bine ar trebui sa iti faci un test de sarcina sa vezi daca nu ai ramas gravida

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai ramas gravida si de aia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am o problema mare trec cls a 6a si ink nu mi-a venit menstruatia si am visat ca mi-a venit si se spune ca daca visezi ceva nu se indeplineste mi-e frica. :-ss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa iei medicamentul imediat ce ti-a venit, chiar daca nu te doare. Eu iau piafen si-mi trece imediat, cateodata nu ma doare deloc si-l iau de ani de zile si nu s-a obisnuit organismul cu el, ca, celelalte medicamente. MULTA SANATATE. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai. deci eu acum nu-ti dau raspuns la intrebarea ta dar eu am 13 ani trec a6a si nu mi-a venit inca menstruatia si ma sperii ca eu am visat ca imi schimbam tamponul si se spune ca daca ai visat ceva nu o sa se intample mie imi curge un lichid galben albicios care miroase urat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna iti recomand sa iei no-spa si o caramida foarte bine incalzita pe care o infasori cu o panza sau alt material subtire si aseaz-o pe burta direc pe piele daca nu suporti direct pe piele pune-o peste un treicou sau o bluzita mai subtire prin care sa treaca calduraa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu simt la fel, dar am observat ca daca iau anticonceptionale nu ma mai doare.dar am auzit ca daca iei mult timp din astea nu poti face copi devi sterila iar eu imi doresc copii pentru ca nu am si am abia 23 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simt de parca imi scoate cineva uterul pe viu din mine dar chiar nu stiu ce as putea sa iau sau sa fac sa imi treaca asta.Nu stiu ce sfat sa-ti dau ca si eu sunt in situatia ta si ca si tine caut si eu o solutie la problema asta.am fost la ecograf in Romania si mi s-a spus ca am chisturi ovariene.Dar mai tarziu ca un an am fost in Italia si am facut iar un ecograf si mi s-a spus ca nu am niciun chist de genul asta
dar de ce ma doare nu stie nimeni.

| Nikita a răspuns:

E bine sa consulti mai intai un medic ginecolog ca sa vezi sursa durerilor. Nospa cred ca o sa functioneze destul de bine.