| AvalohAlyn a întrebat:

Cand luati vitamine, de care luati sau e care ati luat?
Si ati simtit efecte pozitive la ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Efectele nu le vezi tu, cel putin asa pare, eu am luat de cateva ori dar nu am vazut nici un efect.
Acum ca doctorii spun ca ar fi ceva, sau cei care fabrica acele medicamnete sau vitamine, aia poate sa fie reclama.

Un om obisnuit, mai exact u ziarist din America ca sa vada daca vitaminele au ceva efecte a luat 5 mii de vitamine,nu mai stiu exact cate lua pe zi dar a luat nu stiu o luna sau cat timp,tocmai pentru a testa daca aceste vitamine au ceva efecte
Din ce s-a vazut,cea simtit el,nimic,a spus ca na simtit nimic mai bine,efectu vazut a fost ca a luat cateva kg in plus la greutate laughing in rest nu stiu daca a facut analize inainte,daca avea ceva carente, dar el asa a spus.
Specilisti spun de asemenea ca vitaminele astea luate nu se asimileaza de organism decat f greu,, foarte foarte greu, asta am citit eu, ce au spus doctori care au studiat asa ceva.
Nu se stie de ce vitaminele din mancaruri se asimileaza mult mai usor si bine decat cele obtinute de om, dar ca asa se intampla se stie sigur.Deci mai degraba maninci verdeturi, stiu si eu fructe si poti asimila vitamine mult mai bine decat daca ai lua vitamine obtinute sintetic.
Uni oameni spun pai alea sunt sintetice de aia nu se asimileaza.Nu este adevarat,nici daca ai lua vitamine obtinute de om natural,adica din surse care contin acele vitamine la fel se intampla.

Eu ce m-am gandit? In procesul asta de asimilare de vitamine,a fi sau sar gasi mai multe componente,ar lua parte la acest proces,mai bine spus, mai multe substante, mai multe decat cred oamenii.
Ca urmare de aia cand consumam prduse, mancare acolo se mai afla si alte elemente care ar ajuta acest proces de asimilare, elemente ce nu se afla in vitaminele cumparate.
Aasta e asa o idee de-a mea.Dar sigur oamenii nu stiu multe sisteme din organism cum functioneaza exact, de fapt stim foarte putin si nu stim foarte multe.Suntem de abia la inceput in domeniu medical, se fac paci in cunoasterea organismului dar ia timp

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mere, pere, coacaze, morcovi, telina, etc. creste in gradina. happy
Ma simt bine de la ele, mai alez cand le savurez coapte, suculentewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vitamax

| AugustPetra a răspuns:

Eu iau Vitamina C Plus de apx 3 luni si am avut in preajma mea persoane racite si pana acum m-a ferit. Sistemul imunitar e mai puternic, se elibereaza prelungit in corp si nu are adaos de îndulcitori, coloranţi, arome sau conservanţi artificiali