| lexy22 a întrebat:

Cand merg, ma doare in partea dreapta a stomacului(spre spate) e ceva grav? de la ce am durerea asta?
dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violent a răspuns:

Se mai intampla din cand in cand sa simtiti o jena in capul pieptului sau sub coaste, mai mult spre partea stanga, iar aceast disconfort sa fie strans legat de alimentatie. Poate deja ati aflat ca unele alimente va produc acest disconfort sau pur si simplu apare spontan, dupa masa cel mai adesea, dar nu este exclus sa apara atunci cand simtiti senzatia de foame.Este vorba despre durerile gastrice care pot fi sustinute nu doar de o alimentatie incorecta, nesanatoasa, ci si de un stil de viata pe masura, cu mult stres, agitatie, somn putin, fumat, alcool, lipsa unei igiene riguroase in alimentatie sau chiar administrarea unor medicamente sau suplimente care, pe langa efectul care se doreste, influenteaza si sistemul vegetativ simpatic si parasimpatic, crescand secretiile si aciditatea gastrica. Funda?

8 răspunsuri:
| InoKo a răspuns:

Ar fi fost de dorit mai multe detalii.Insa incerc sa-ti dau un raspuns si din asta... Unii au mentionat deja.ar putea fi de ficat.Eu am probleme cu ficatul si stiu cum e.Ar putea fi si rinichii, insa ar fi trebuit sa te doara anume in spate.Incearca sa apesi cu virful degetelor pe locul unde te doare. Daca simti o intepetura din inerior, inseamna ca ai ceva cu ficatul. Dupa descrierea ta imi dau seama ca e asta.Nu poate sa fie de la gastrita, cind e de la gastrita te doare tot stomacul si anume in piept, nu in partea dreapta.Pancreasul e mai jos de stomac si prin urmare tot la mijloc ar trebui sa te doara.Ramine doar cu ficatul si rinichii.Roaga pe cineva sa te loveasca usor in spate in zona rinichilor. Daca te doare sau simti un gol, pot fi rinichii.Sau apasa cu miina cu team sfatuit, pe locul unde te doare.Pentru o analiza personala vezi asta www.sfatulmedicului.ro/autoevaluarea sanatatii Sper sa faci singura o concluzie,, in fine stii mai bine unde te doare.Pentru un diagnostic precis, consulta un pediatru, un gastrolog sau mai bine medicul de familie.Mult succes.

| Mirruna a răspuns:

De la rinichi cel mai probail...

| Mentaaaaa a răspuns:

Buna!

Nu stiu sigur daca este adevarat dar o prietena de-a mea mi-a spus ca este datorita faptului ca incepi sa te fortezi prea brusc. Si eu am asemenea dureri.

Sper ca ti-am fost de folos. Pa, pa!

| quintron a răspuns:

Daca ai merge la medicul de familie sigur afli ce ai!
*Cele mai multe afirmatii generale sunt false, inclusiv aceasta.*

| andreeadragutza22 a răspuns:

Pai sa fiu sincera care e raportul durerii cu alimentarea? inainte, dupa, in timp ce? sau nu e influnetata? sau daca te doare la anumite alimente(grase de ex)?
la efort te doare? boli cardiace ai?
da-ne mai multe detalii despre durere cum apare cum dispare descrie mai pe larg, cat timp dureaza, cat de regulat apare, chestiuni de-astea...
oricum durerea descrisa pare sa fie viscerala... nu stiu sigura dai fundita?:* banuiesc si eu mersi

| doinitza12 a răspuns:

Pai eu tot am asa dureri. e din cauza pancreasului.ar trebui sa consulti un medic

| Trăie a răspuns:

Ficatul...mai bine du-te la medic big grin

| maryusuy a răspuns:

Cel mai bine este să întrebi un medic.