| addictedg a întrebat:

Candidoza bucala se poate transmite prin sarut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kittynika a răspuns:

Candidoza de orice fel,bucala, vaginala, la stomac etc nu se transmite ci se face.Candida avem toti,iar cand sistemul imunitar este slabit atunci apare candidoza.
Daca ai candidoza bocala si saruti pe cineva sanatos nu-i vei transmite boala,daca el/ea are sistemul imunitar slabit va face candidoza, daca nu, acesta va lupta cu bacteriile si boala nu se va declansa.

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Buna.

Nu. Se trasnmite doar prin concat sexual sau alte feluri. uite aici:

Mod de transmitere
Sus

Modul de transmitere a ciupercii ce determina candidoza bucala difera in functie de varsta;
- nou-nascutii si sugarii. Un nou-nascut poate contacta candida de la mama, in timpul nasterii, daca aceasta are candidoza vaginala. Simptomele apar in medie la 3 pana la 7 zile dupa nastere. Nou-nascutii si sugarii au un sistem imun imatur, iar balanta dintre bacteriile si fungii de la nivelul mucoasei bucale nu este inca echilibrata.
Din aceste motive candidoza bucala este frecventa in primele luni de viata;
- copii si adolescenti. Candidoza bucala nu este in mod normal contagioasa. Totusi, copii cu un sistem imun deficitar pot contacta infectia micotica de la partenerii de joaca sau de pe jucarii comune. Un copil cu candidoza bucala poate raspandi ciuperca prin contact direct (orice jucarie care este introdusa in gura, de exemplu);
- adultii. La acestia infectia micotica poate fi raspandita prin contact sexual oral. Candidoza vaginala este produsa de aceeasi ciuperca ce determina si infectia orala.

Baftahappy

| ellamarin a răspuns:

Aici poti citi despre candidoza bucala http://www.i-medic.ro/stomatologie/candidoza-bucala

| nusunt1 a răspuns:

Bineinteles, citeste despre cum previi aceasta boala pe https://candidozabucala.ro/