| drumurile a întrebat:

Candidoza bucala se ia prin sarut? o fata mi-a zis ca a fost la medic si i-a zis ca are candidoza bucala dar ca nu are nici o treaba cu cea vaginala, ma puteti lamuri cum se face si care sunt diferentele intre cele doua?

1 răspuns:
| madutza_ubytzik a răspuns:

Candidoza bucala (orofaringiana) este o infectie determinata de ciuperci ce se dezvolta la nivelul gurii, limbii si a gatului. Candidoza bucala este mai frecventa la nou-nascuti, sugari si batrani, dar poate sa apara la orice alta varsta. La nou-nascutii si sugarii sanatosi candidoza bucala nu reprezinta o problema serioasa, ea fiind tratata si vindecata foarte usor.

Medicamente
Unele medicamente permit ciupercilor sa se inmulteasca necontrolat:
- antibioticele, in special cele cu spectru larg (de exemplu, tetraciclina);
- contraceptive orale (pilulele);
- medicamente ce scad capacitatea de aparare a organismului, precum corticosteroizii.

Mod de transmitereSusModul de transmitere a ciupercii ce determina candidoza bucala difera in functie de varsta;
- nou-nascutii si sugarii. Un nou-nascut poate contacta candida de la mama, in timpul nasterii, daca aceasta are candidoza vaginala. Simptomele apar in medie la 3 pana la 7 zile dupa nastere. Nou-nascutii si sugarii au un sistem imun imatur, iar balanta dintre bacteriile si fungii de la nivelul mucoasei bucale nu este inca echilibrata.
Din aceste motive candidoza bucala este frecventa in primele luni de viata;
- copii si adolescenti. Candidoza bucala nu este in mod normal contagioasa. Totusi, copii cu un sistem imun deficitar pot contacta infectia micotica de la partenerii de joaca sau de pe jucarii comune. Un copil cu candidoza bucala poate raspandi ciuperca prin contact direct (orice jucarie care este introdusa in gura, de exemplu);
- adultii. La acestia infectia micotica poate fi raspandita prin contact sexual oral. Candidoza vaginala este produsa de aceeasi ciuperca ce determina si infectia orala.

factori ce cresc riscul de aparitie a candidozei bucale sunt:
- un sistem imunitar deficitar (abilitatea organismului de a lupta impotriva infectiilor este deteriorata). In conditiile unui sistem imunitar normal, candida nu se poate dezvolta excesiv;
- sugarii sunt mai predispusi la aparitia candidozei bucale deoarece sistemul lor imun nu este complet dezvoltat. Astfel, candidoza bucala este foarte frecventa in primele saptamani de viata;
- batranii au un sistem imunitar slabit, acestia fiind predispusi la aparitia candidozei bucale;
- pacientii HIV pozitivi au risc foarte mare de a dezvolta candidoza bucala. Aproximativ 90% dintre acestia au dezvoltat candidoza bucala cel putin o data pe parcursul evolutiei bolii;
- pacientii cu diabet zaharat sunt, de asemenea predispusi la candidoza, deoarece nivelul crescut al glucozei in sange reprezinta un factor favorizant pentru cresterea in exces a ciupercilor;
- uscaciunea mucoasei bucale (xerostomia) poate sa apara fie prin folosirea excesiva a apei de gura, fie datorita unor afectiuni medicale, precum sindromul Sjogren;
- sarcina. Modificarile hormonale din timpul sarcinii pot duce la alterarea echilibrului microorganismelor de la nivelul gurii, favorizand aparitia candidozei;
- igiena orala precara (in special la cei cu proteze dentare);
- abuzul de antibiotice. Acestea pot favoriza aparitia candidozei prin alterarea echilibrului microorganismelor de la nivelul mucoasei bucale

SimptomeSusCandidoza bucala, in forma sa usoara, poate ramane asimptomatica. In formele medii sau severe apar simptomele.

La sugari
Simptomele candidozei bucale la sugari sunt:
- pete (depozite) de culoare alba localizate la nivelul gurii si pe limba cu aspect branzos. Candidoza bucala poate fi confundata cu depozitele de lapte ce raman dupa alaptare. Aceste pete alb-branzoase sunt aderente la mucoasa si nu pot fi indepartate cu usurinta. Daca sunt frecate, pot sangera - limba si gura devin dureroase si pot apare dificultati la inghitire;
- scaderea apetitului: sugarul poate refuza masa, mama confundand usor acest simptom cu starea de satietate (lipsa foamei) a copilului. In aceste conditii, sugarul poate deveni agitat;
- eritemul fesier: apare atunci cand infectia micotica se extinde si la nivel intestinal, ciuperca fiind prezenta in scaunul sugarului;
- mameloane dureroase si eritematoase (rosii) la mama: Candidoza bucala a sugarului poate trece neobservata pana in momentul in care mameloanele mamei devin rosii si dureroase, in special in timpul sau dupa alaptare.

La adulti
Simptomele candidozei bucale la adulti sunt:
- senzatie de arsura la nivelul gurii si a gatului (de obicei acestea sunt simptome incipiente);
- pete albe aderente de mucoasa gurii si a limbii. Tesutul din jurul acestor depozite albicioase este rosu si dureros. Daca este frecat (in timpul periajului dintilor, de exemplu) poate sangera;
- aparitia unui gust neplacut sau a dificultatilor de a gusta alimentele.

Candidoza bucala este mai frecventa la:
- persoane ce folosesc corticosteroizi inhalatori pentru tratamentul astmului bronsic;
- persoane carora li s-a administrat tratament cu antibiotice pentru o perioada lunga de timp;
- persoane cu proteze dentare;
- persoane cu un sistem imun deficitar;
- copii ce duc la gura jucarii contaminate cu candida.

ComplicatiiSusCandidoza bucala determina rareori complicatii la persoanele sanatoase. Cateva dintre acestea sunt:
- alimentatie deficitara la sugari, datorita refuzului acestora de a manca;
- infectii ale gatului.

Pentru a reduce disconfortul creat de candidoza bucala se recomanda:
- consumarea de lichide reci, precum apa rece sau ceaiul cu gheata, de inghetate sau sucuri de fructe congelate;
- consumarea alimentelor ce sunt usor de inghitit, precum gelatina, inghetata sau cremele;
- daca depozitele bucale sunt dureroase se recomanda folosirea paiului atunci cand se consuma lichide;
- clatirea gurii de cateva ori pe zi cu o solutie salina. Saramura se prepara din 5g de sare si 200ml de apa calduta.