| anamaria82726 a întrebat:

Cand un dentist spune aparat ortodontic se refera la fix sau mobil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ortodontia se refera la calitatea dintilor de a fi drepti, cam atat. Dincolo de asta, pentru unele afectiuni poti opta pentru un aparat mobil. Intreaba-ti medicul care sunt optiunile in cazul tau si explica-i preferintele, fara frica

| anamaria82726 explică (pentru anonim_4396):

Am tot avut experiente neplacute cu dentisti in care pur si simplu iti ofera incredere si dupa te ignora...si doar stateam si trageam de ei ca si cum ei erau cei care imi dadeau mie bani. Si asta pare atat de dragut...dar mi-e aiurea sa il intreb ca dupa mi se pare ca stau pe capul lui. A zis doar daca sunt dispusa sa imi pun aparat ortodontic. Eu vreau fix, mobil am avut si e aproape inutil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anamaria82726):

Nu cred ca stai pe capul lui cu o intrebare in plus care se poate lamuri in 10 secunde in cadrul oricarui consult pentru care el isi programeaza special timp. Vezi ce te sfatuieste si el

| WhiteLife a răspuns:

In general cred ca e vorba de cel fix (pentru ca se foloseste mai des), dar iti recomand sa mergi la un ortodont pentru consult si nu la un dentist happy daca nu te trateaza cum trebuie, schimba-l, sunt atatia big grin

| anamaria82726 explică (pentru WhiteLife):

Am schimbat atat de multi...pe Facebook se lauda ca au drag de meserie si fata in fata nu stiu sa poarte o conversatie si vorbesc cu sictir. Daca si cel de acum ma dezamageste nu stiu ce sa mai fac

| WhiteLife a răspuns (pentru anamaria82726):

Incearca sa gasesti pe cineva de care o cunostinta a fost multumita, asta e cea mai sigura cale. big grin la noi in oras erau doar doi ortodonti pe cand am mers, si doamna a fost super-draguta, de fiecare data plecam bine dispusa de la ea, atata tot ca era mereu aglomerata. Multa sanatate!