| bikergirlr6 a întrebat:

Hey! Care ati purtat aparat ortodontic, ce trebuie purtat dupa termianrea tratamentului pentru a pastra rezultatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Kristinikaaa a răspuns:

Trebuie sa porti contentie (care seamana mult cu aparatul dentar, e o sarma subtire lipita in spatele dintilor) si eventual o gutiera, recomandata de medicul ortodont. Se poate sa iti mai recomande extractia molarilor de minte, ca sa nu inghesui frontalii.

| RainOfColors a răspuns:

Eu nu am purtat dar, trebuie sa imi pun in primavara aceasta. Din cate am citit pe internet si mi-a spus doctorul ortodont trebuie purtat un aparat de contentie care, de obicei este un aparat mobil pe care il vei purta noaptea insa, in unele cazuri se poarta un aparat de contentie fix care este pus pe partea interioara a dintilor, deci este invizibil. Sper ca te-am ajutat.

| RedFantasy a răspuns:

Eu port aparat dentar mobil de 8 ani si trebuie sa-l port pana cand imi cresc complet toti dintii pentru a a pastra rezultatul.