| izvordemunte a întrebat:

Care ar fi pozitia ideala din timpul somnului? Cum dormiti voi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Depinde de moment, stare. Dar e bine ca nu ma trezesc cu mana-n pantaloni.

| MisterKat a răspuns:

Eu dorm pe o parte sau cu capul in perna. Nu pot sa dorm spre Est deoarece acolo sta pisica mea (da, pisica mea doarme cu mine).
Eu stiam ca este bine sa dormi cu capul spre partea de Nord. Sau am mai citit ca e bine dormi intr-o forma de piramida(cica are proprietati energetice acea forma geometrica).

O zi buna si somn usor! happy

| mariobros a răspuns:

De vreo trei ani dorm fara perna sau alt suport pentru cap, si dorm pe spate; am remarcat o ameliorare evidenta asupra coloanei, in sensul ca s-a `indreptat`. Ce-i drept, mai primesc reclamatii ca pornesc Hummerul cand sunt `obosit`happy

| oz a răspuns:

Nu pot dormi cu fata in sus.Dorm culcat pe burta, cu picioarele cracanate(unul dintre ele indoit, celalat drept), o mana sub perna si cealalta intinsa pe langa corp happy

| miauu a răspuns:

Pe burta cu picioarele in sus
cat mai cracanata
sau ghemuita

| Silvia a răspuns:

Cica indicat e sa dormi cu capul spre estlaughing. Eu dorm de obicei pe partea dreapta... Dar mereu ma trezesc in alta pozitiehee hee.

| Ana a răspuns:

Cel mai bine dorm p burta sau intr-o parte.

| clo9ryna a răspuns:

Alisa are dreptate dormi cum te simti tu mai bine, nu trebuie sa ai o pozitie ideala pentru ca noaptea oricum te intorci pe o parte si pe alta

| Zâmbărici a răspuns:

Eu dorm pe burta, cu mana sub caplaughing

| daniDeeDee a răspuns:

Eu dorm cu perna intre picioare. blushing

| Alisa a răspuns:

Nu cred ca exista o pozitie ideala, ci dormi cum te simti tu mai bine. Eu dorm pe burta, pentru ca asa dorm cel mai bine.

| Nikumai a răspuns:

Pozitia ideala pentru mine si v-o indic si voua celorlalti este pe partea stanga nu cu capul la nord la sud la est la vest astea nu sunt chestii adevarate, pentru mine, si de ce ie bine sa dormiti pe partea stanga, pei stomacul este pe partea stanga plasat ceea ce da un comfort extraordinar digestiei... dormitul pe burta din nou poate sa provoace unele neplaceri pentru ca se incetineste digestia... chiar daca in somn te agiti te rostogolesti nu are nimic pentu ca asta este datorita creierului care ne face sa ne miscam deoarece daca stam decat intr-o pozitie s-ar putea sa nu avem circulatie in vreun membru vorbesc de picioare maini ori sa va doara oasele cateodata oricum conteaza si de atmosfera si de cum va simtiti bine eu zic ca nu am facut prea multa teorie; Somn cat mai placut si sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea conteaza...eu dorm cu fata la tavan si mainile la ceafa laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dormitul pe burta este cel mai odihnitor~!

| Roxata a răspuns:

Somnul pe burta este cel mai odihnitor~!

| fastlane a răspuns:

Nu stiu daca exista pozitie ideala dar decat sa fie intr-un fel care nu poti sa dormi comod si abia sa poti dormi eu zic sa dormi cum simti tu ca e mai bine si e somnul mai odihnitor.(Oricum te intorci in somn) tongue

| scr a răspuns:

Eu dorm in de cea mai mare parte a timpului pe spate, apoi pe dreapta. Daca dorm pe stanga visez urat si respir mai greu.
Daca dorm pe burta, imi amortesc mainile si/sau respir mai greu.
Sunt de parere ca fiecare om are preferintele sale, in functie de cum se simte mai bine.

| danutza_9017 a răspuns:

Pai eu dorm de stanga dar adorm foarte greu asa...in schimb daca ma mut pe dreapta adorm imediat mai patesc sa ma trezesc in capatul celalalt al patului cu pilota pe jos sau pur si simplu cad din pat fara sasimtlaughing