| anonim_4396 a întrebat:

Cate ore dormiti intr-o zi si care este intervalul de timp recomandat a se aloca somnului? Specificati si daca simtiti ca timpul pe care il alocati somnului vi separe suficient sau insuficient?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Dorm 8 ore pe noapte! Daca dintr-un motiv sau altul nu fac aceasta norma,atunci ma scol mai tarziu sau completez cu somn ziua. De ex., daca după revelion m-am culcat la 5, m-am trezit la amiaza!

| Natashha a răspuns:

In vacante cam 8, adica de la 2noaptea la 10dimineata, in timpul scolii cam 10-de la 11noaptea la 9dimineata. Oricum cu cat dormi mai mult si mai tarziu vei fi si mai obosit.Un somn bun e cel de la 21:30/22:00 pana dimineata la 7, deoarece atunci se fac si globulele rosii, nu ai dureri de cap so migrene sau stari de mahmureala...p.s. din punctul meu de vedere un somn bun merita inainte un film bunhappy.

| BlueStar12 a răspuns:

Pai in vacante ma culc pe la 1-2 noaptea si ma scol pe la 10-11 si sunt e suficient
in general cam 8 ore dorm pe noapte sau cam asa as vrea si ar fi bine desi in timpul scoli dorm intre 7 si 6 ore pentru ca ma culc tarziu si ma scol devreme sa mai fac teme(mentionez ca sun clasa a 9-a si invat dupa masa) desi uneori la scoala ma simt obosita si mai stau in pauza cu capul pe banca si motai

| Roxysad a răspuns:

Eu dorm 9-10 ore...intervalul normal este intre 8-10 ore de somn pe zi ca sa nu fi prea obosit
fundita?

| Roxysad a răspuns:

Funditahappy

| Girl0008 a răspuns:

Păi eu am nopti cand ma culc la 4 jumate-5 si ma trezesc la 2-3 mai mult nu pot dormi si am nopti in care ma culc la 23-00 si ma trezesc la 11 jumate mai mult nu pot dormi cand ma culc mai devreme de 1. Dar mai vreau sa iti spun sa Mama e uita la o emisiune cu un doctor Dr. Oz sau asa ceva este pe Euforia de la 22-23 si a spus ca sanatos si normal este sa dormi 5-6 ore. Dupa parerea mea mie mi se pare foarte foarte absurd asa dormeam cand ma duceam la scoala cand eram a4a si eram dimineata, acum de 3 ani sunt de la pranz.Eu cred ca raspunsul meu te va ajuta si asta sper.

Fundăă?puppy dog eyes