| anonim_4396 a întrebat:

Care dintre voi aveti miopie, nu vedeti bine la distanta? Cate dioptrii aveti? Purtati ochelari sau lentile de contact? V-ati gandit la operatie pe viitor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bogdanux a răspuns:

Aici, eu.
Deeeeeeeeci...am miopie de vreo 8 ani, iar dioptriile mi-au ajuns la -3, 5 si -4(ele pot creste, stagna, sau reduce purtand ochelarii, depinde de fiecare; la mine la inceput au crescut, acum de vreo 3 ani au stagnat la valorile de acum). Hmmm, eu cel putin am ramas pe stilul clasic, adica cu ochelari, deja ii consider parte din corp, la fel cum e mana de exemplu. Lentilele de contact mi s-au parut destul de greu de intretinut, asa ca am renuntat rapid la idee.Cat despre operatie..hmmm...nu stiu ce sa zic, in general am o "fobie" cu operatiile, dar asta nu inseamna ca n-as face, doar ca m-as simti extrem de ciudat fara ei, nemaipurtandu-i.

Si din cate vad, e cam nasol avand in vedere ca ultima data ai facut control acum 5 ani, si culmea, pana si tu ai impresia ca nu mai vezi bine. Sfatul meu: te duci urgent sa-ti faci control, indiferent cat au crescut, cu cat mai devreme, cu atat mai bine.Eu de fel fac controlul din 2 in 2 ani. Dupa terminarea clasei a 7-a, imi amintesc ca aveam dioptriile cam pe la -1, 5 si 2, insa nu am purtat ochelarii toata vacanta de vara.Big fuckin' mistake.Mi-au crescut dioptriile oribil de mult, si degeaba mai speri la vreo reducere.Eu sunt inca sunt recunoscator ca totusi au stagnat, si cam pe aici imi vor ramane, pentru ca pe la 20 de ani, raman definitive dioptriile.Revenind, cel mai recomandat e sa faci un control cat mai repede.O sa regreti mai tarziu, asa cum am regretat si eu acum ceva vreme.

| anonim_4396 explică (pentru Bogdanux):

Eu am 19 ani, sper ca dioprtiile care la am acum sa ramana, sa nu mai creasca in viitor.
Cu cat ti-au crescut dioprtiile in vara cand nu ai purtat ochelarii? Si inca ceva, la -3.5 si -4 se va ochii mai mici prin lentilele ochelarilor? Nu stiu pe nimeni cu doiprtii peste 3 si ma intrebam pe la ce numar incep ochii sa se vada semmnificativ mai mici. Multumesc mult happy

| Bogdanux a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am putin peste 18, asa ca nu e cine stie ce diferenta.Si nu stiu sigur cu cat mi-au crescut, dar cred ca erau la -3 si 3.5.Iar de faza cu ochii mai mici... habar nu am laughing eu nu am observat nimic ciudat cu asta si nu dau atentie.

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu am miopie. Am avut -2, 5 (in facultate) dar cu varsta mi-a scazut. Acum am -0, 75.
Dar iubesc ochelarii. Am nasul cam mare(doar eu zic asta, dar este un complex de care asa am scapat!) si ochelarii corecteaza acest mic defect. Asa ca am ochelari de toate felurile, cu diferite lentile, heliomate, colorate, rame usoare sau de os...
Mi-am facut un obicei ca in fiecare an sa-mi fac o pereche de ochelari (uneori eram nevoita).
Cu toate ca acum vad relativ bine si fara ei, parca sunt goala cand nu ii port!
Nu m-am gandit la operatie sau la lentile de contact niciodata.

| anonim_4396 explică (pentru Elianna):

Vai, sper si eu din suflet sa imi scada dioptriile cu timpul. Desi mamei mele inca ii cresc, la vreo 5-6 ani (ultima data avea 2.5) si are aproape 50 de ani.
Si pe mine ma ajuta, ma simt mai bine, mi se pare ca imi face nasul sa nu mai para asa mare happy
Ma gandesc la operatie (pentru viitorul indepartat) dar nu sunt foarte sigura pentru ca ma simt asa goala fara ei.

| sy46 a răspuns:

Eu am miopie la un ochi si astigmatism la altul. nu vad bine la distanta tongue am -1 si -0.75, port ochelari insa nu tot timpul, m-am gandit sa imi cumpar lentile, de operatie nu e cazul

| AtateaConditii a răspuns:

Am - 1, 50 si -1, 70 mi-au dat ochelari de -2 ca nu aveau exact pe dioptria mea si culmea tot nu vad bine. Alea nici nu stiu cata dioptrie am. M-am gandit dar lipsa de bani ma face sa ma razgandesc + riscurile ei. Port ochelari, lumea zice ca imi sta bine, ma deranjeaza cand ploua afara trebuie sa imi pun chestii din astea stii ce sterg geamul de la masini cand ploua?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am -1.25 si -1.75. De fapt am avut, acum...5 ani cand mi-am facut ultima data control.
De curand am observat ca nu mai vad bine cu ochelarii, deci trebuie sa merg la medic.
Desi pare o prostie, imi e groaza sa ma duc, pentru ca ma gandesc ca poate au crescut cu mult... :s