| Shriti a întrebat:

Care dintre voi e pro avort si care e contra? Argument.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt contra. Avortul e tot o crimă, doar că e legală.

52 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns (pentru Shriti):

"Ok, ok, am inteles ca esti PRO, corbule!"" Sa nu crezi ca sunt 100% PRO. Eu am incercat doar sa-ti explic tie, si poate ca si altora ca avortul nu trebuie privit ca o crima. In multe cazuri avortul este unica/singura solutie.

| WgStefan a răspuns (pentru Shriti):

La 14 ani nu-i de mirare ca gandesti asa...nu-mi plac fetitele astea de 13-14 ani care vor sa o faca pe inteligentele si "maturele". Esti cumva si pocaita? Poza ta parea a icoana, ceva laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra! Cum sa-i iei viata propriului tau copil fiindca nu te-ai protejat tu? A, nu-l vrei? Naste-l si da-l spre adoptie, dar nu-l omori...

| Shriti explică:

Ma rog, poate dupa parerea ta PetruStefan, ma dau prea inteligenta. Oricum, nu sunt pocaita, sunt ortodoxa, iar poza asta nu e nici pe departe o icoana. Tu ai vazut vreodata icoane (cred ca nu, scuze, ca asta nu te prea intereseaza. Nu te acuz)

| Shriti explică:

Stiu corbule ca intr.adevar, da, exista asa cazuri cand avortul e unica solutie, dar nu crezi ca ar fi mzi bine de evitat big grin

| Shriti explică:

Apropo, doar asa de interes, cati ani ai, PetruStefan?

| ionutzandrey a răspuns:

Contra.Acel copil nu are nici o vina!

| Supplexa a răspuns:

Conta. Pentru ca, daca iti omori copilul e ca si cum te-ai omora pe tine, o parte din tine. Copilu e sange din sangele tau. Nic nu inteleg de ce e legal asa ceva.

| Shriti explică:

Foooarte adevarat, Supplexa. Nici eu nu pot sa i teleg, dar de fapt, traim intr.o tara de banditi la putere, asa ca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro. Decat sa traiasca nefericit, ca un copil nedorit sau chiar prin case de copii mai bine sa fie omorat. Oricum nu e o moarte in chinuri iar unele faturi chiar sunt extrase inainte sa prinda viata/ sa aiba constiinta cu ceea ce se intampla.
P.S. Sa nu ma iei cu conceptiile religioase de pupatori de moaste ca dau ignore imediat. Religiosii de pe internet(si nu numai) sunt oameni disperati de viata!

| PedoBarbie a răspuns:

Contra pentru că omori o ființă vie.

| starall a răspuns:

Eu sunt contra deoarece avortul este o crima.

| Raymy6969 a răspuns (pentru Suck):

Bine spus!

| Sociopat a răspuns:

Sunt pro pentru avort in primele saptamani.
In primele saptamani "fetusul" e mai nesemnificativ decat un gandac.

| Mussette a răspuns:

Pro, in cazul in care sarcina nu decurge normal, iar fatul se poate naste cu probleme de sanatate. Sau cand viata mamei e pusa in pericol de aceea sarcina. In rest pot exista diverse metode prin care sa nu se ajunga la un avort.

| Anonymous1247 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Acele celule vor crea copilul, cine face avort ar trebui să aibă în minte cuvintele următoare: Oricine are dreptul la viață, distrugând acele celule tu îi distrugi șansa la viață, dacă acel copilul nu are o șansă la viață, părinții lui de ce au dreptul să trăiască?! Niciun om NU are dreptul să își condamne la moarte copilul nenăscut. Numai cei fără suflet fac avort, mai devreme sau mai târziu vor avea conștiința încărcată cei ce fac avort. Nu vrei copil? Atunci să nu îl faci!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonymous1247):

Fiecare cu educatia lui. Se pare ca nu ai auzit de Spartani si educatia si modul de viata aplicat de ei copiilor lor. Cat de mult le era usurata munca daca dispuneau de tehnologia medicala actuala.Si noi am fi o natiune sanatoasa si viguroasa dace le-am aplica ideologia spartana si nu cea paguboasa propovaduita de credinta si biserica.

| milan9 a răspuns:

Avortul este cea mai monstruoasa crimă! :(

Daca Nick Voujinic ii multumeste lui Dumnezeu pentru ca parintii l-au nascut, si pentru ca nu au stiut de problema pe care o are, ar insemna la fel de bine ca orice persoana umana din lumea asta AR PUTEA sa spuna la fel daca ar trai istoria vietii lui...
Farmecul a ceea ce numim DARUL VIETII inseamna mai mult decat maini, picioare, educatie, bani... Este mult mai mult:

https://www.youtube.com/watch?v=mDRcioeCjk0
https://www.youtube.com/watch?v=WZknr7I_NtM

| Anonymous1247 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Doar prin credință putem să parcurgem această viață. Viața e ca o mănușă: Când te naști iei mănușa pe mână, când mori, o dai jos și rămâne mâna care e sufletul happy.

| HiperSoul a răspuns:

Contra.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa iti scriu 2 randuri ca sa te simti prost putin.Din cauza unuia/uneia ca tine, daca s-ar da o lege ca avortu sa fie scos. Ar exista la muritori de foame, cat sa umpli 3 cimitire si ceva.Tu realizezi ce inseamna ca toata populatia feminina care ramane insarcinata macar 50% din populatia feminina, sa ramana insarcinate, si sa nu fie aprobat avortul? Sar naste foarte multi copii, multi dintre ei nu ar avea ce manca. Avortul este legal din cauza faptului ca in prima luna copilu nici nu simte durerea.In plus,ce preferi coane,sa nasti copilu,si apoi sa plangi tu ca nu ai ce sa ii dai de mancare? Sa ii dai pana si bucata ta de paine si sa nu se sature? Ganditi inainte de a scrie,dati-va seama.Or sa vina vremuri grele. Unii nu au ce manca,si alti se sparg'n figuri prin baruri, discoteci pe bani la parinti si nu pun mana sa munceasca(nu fac referire la tine sau asa ceva spun in general la cei cu bani) O sa intelegi lucrurile astea mai bine cand te vei angaja, si vei vedea ce te *** la cap sefu sa faci aia, ca nu o faci bine, ca sa o faci si pe aialalta in timp ce o faci pe asta.Si uite asa, vi suparat acasa, dupa ce ca ai un colt de paine pe masa, il dai la copil te culci nemancat, si tot nu e satul.Si cu ce te-ai ales? Daca nu ai posibilitate sa intreti un copil.Nu il faci, daca se intampla sa ramai insarcinata, simplu faci avort si punct.Nu il nasti sa chinui si copilu, sa te chinui si tu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Nu am de ce să mă simt prost, ți-ai spus părerea, eu rămân în continuare la a mea. Numai bine!