| oSalamadra a întrebat:

Makeup. Pro sau contra? + Argument.

Răspuns Câştigător
| adorciocolata a răspuns:

Sunt pro machiajului natural. Cel mai bine ma simt cu o crema coloranta, un balsam de buze si gloss intr-o nuanta de roz deschis sau de intensitate medie si blush. Te mai poti machia si cu un contur de ochi subtire si un fard de pleoape bej, vernil sau roz pal. Pentru machiajul de zi, nu m-as farda pe arcada, ci numai pe pleoapa. De preferat este sa folosesti putin rimel. Pentru machiajul de seara, as folosi un gloss, blush, crema coloranta, corector, rimel, fard de pleoape in nuante care mi se potrivesc si creion. Sunt contra machiajului strident. Nu imi place sa ma machiez cu tone de fard negru, mov sau orice alta culoare stridenta. De asemenea, nu ma dau cu tone de fond de ten sau rimel. Nu imi place sa folosesc un gloss sau ruj intr-o culoare prea stridenta, cum ar fi rozul neon, rosu sau mov. In concluzie, voi avea mai tarziu timp (peste zeci de ani) sa ma machiez asa cum trebuie, pentru a parea mai tanara, insa acum prefer sa arat naturalete. Sper ca te-am ajutat!

10 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Pro cand e folosit pentru a evidentia frumusetea naturala si contra cand pica deja in vulgaritate.

| janeD0oe a răspuns:

Pro.daca stii cum si cand.nimic nu e mai urat ca o fata machiata strident sau prost.s-a facut un studiu mai demult au fost intrebati barbatii ce parere au de fetele machiate si majoritatea au spus ca dau impresie de feminitate mai mult decat cele care prefera stilul natural si asa si este.parerea mea...te poti machia si la scoala si cand mergi in oras si cand iesi cu iubitul(mai linistit gen rimel fond de ted daca ai nevoie si o culoare care sa te avantajeze sau un tus/creion) iar cand iesi seara sau la un eveniment trebuie sa iesi din normal un pic si atunci iti pui talentul la incercare cu ce vrei si crezi ca ti se potriveste pentru ca tot timpul o femeie trebuie sa arate bine pentru ca se simte mai bine. altfel iesi din casa cand te uiti in oglinda si vezi ca ti-ai scos in evidenta partile bune si ti-ai ascuns cat de cat efentualele defecte gen roseata in jurul nasului/pistrui/vreo bubita. cat priveste frica asta de imbatranire... daca nu folosesti produse la 2 lei luate de la colt si nu te dai cu tonele de sa nu te mai recunosti n-ai de ce sa-ti faci griji atata timp cat dupa ce ajungi la sfarsitul zilei te demachiezi si te speli pe fata.

| Luissa123 a răspuns:

CONTRA-frumusetea naturala e mult mai frumoasa... poate la ocazii speciale ceva natural.

| Florennce a răspuns:

Da. De ce nu? Daca nu e strident si doar un pic asa, ceva natural. Si poate in timpul liber sau la vreo ocazie speciala, mai mult creion, tus, rimel... si etc.
Dar in concluzie, da, atat timp cat nu se exagereaza si machiajul e de bun gust nu "tiganie". -sa zic asa.

wave

| SVD a răspuns:

Pai eu zic pro, dar depinde de varsta si gust...Consider ca makeup-ul esti facut sa infrumuseteze femeile, nu sa le faca si mai urate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro.Dar la scoala sau undeva, sa fie natural machiajul (nu tot felul de farduri in culorile curcubeului, rujuri.). Daca merg la o petrecere e cu totul altceva.Atunci da machiaje,pro. Oricum trebuie sa ai grija si te tenul si pielea ta, nu te machia numai cand chiar este nevoie(un fond de ten, pudra pentru a acoperi cosurile si un balsam de buze). Success!

| iRaul a răspuns:

Nee.
Am intrebat o data o colega, de ce nu se machiaza (vazand ca toate din clasa au fond de ten de il dai jos cu spaclu sau smirglu), iar ea mi-a raspuns: "decat sa ma machez acum si la 20 de ani sa arat a 40, mai bine ma machez la 40 de ani si sa arat de 20". happy
Si are dreptate, machiajele iti distrug tenul si ochii.

| SchiZz20CMrecords a răspuns (pentru iRaul):

Ai perfecta dreptate.
Nici eu n-o spuneam mai bine ca tine :p

| andreea4321 a răspuns:

Depinde. sunt pro make up cand e vorba de o iesire undeva, in rest chipul natural e mult mai atragator deoarece da senzatie de curat. Plus ca evisti uscarea, imbatranirea tenului si totodata nu mai ai probleme cand ti se intinde machiajul. Daca nu te simti ok 100% nemachiata poti incerca sa te dai cu putina pudra, mascara si un gloss finut.

| adelapreda a răspuns:

Uite un articol util, nu stiu daca te ajuta: http://www.farmaciata.ro/......na-femeii. Articolul vorbeste si despre machiaj. L-am citit si eu azi.