| Shriti a întrebat:

Care dintre voi e pro avort si care e contra? Argument.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt contra. Avortul e tot o crimă, doar că e legală.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa iti scriu 2 randuri ca sa te simti prost putin.Din cauza unuia/uneia ca tine, daca s-ar da o lege ca avortu sa fie scos. Ar exista la muritori de foame, cat sa umpli 3 cimitire si ceva.Tu realizezi ce inseamna ca toata populatia feminina care ramane insarcinata macar 50% din populatia feminina, sa ramana insarcinate, si sa nu fie aprobat avortul? Sar naste foarte multi copii, multi dintre ei nu ar avea ce manca. Avortul este legal din cauza faptului ca in prima luna copilu nici nu simte durerea.In plus,ce preferi coane,sa nasti copilu,si apoi sa plangi tu ca nu ai ce sa ii dai de mancare? Sa ii dai pana si bucata ta de paine si sa nu se sature? Ganditi inainte de a scrie,dati-va seama.Or sa vina vremuri grele. Unii nu au ce manca,si alti se sparg'n figuri prin baruri, discoteci pe bani la parinti si nu pun mana sa munceasca(nu fac referire la tine sau asa ceva spun in general la cei cu bani) O sa intelegi lucrurile astea mai bine cand te vei angaja, si vei vedea ce te *** la cap sefu sa faci aia, ca nu o faci bine, ca sa o faci si pe aialalta in timp ce o faci pe asta.Si uite asa, vi suparat acasa, dupa ce ca ai un colt de paine pe masa, il dai la copil te culci nemancat, si tot nu e satul.Si cu ce te-ai ales? Daca nu ai posibilitate sa intreti un copil.Nu il faci, daca se intampla sa ramai insarcinata, simplu faci avort si punct.Nu il nasti sa chinui si copilu, sa te chinui si tu happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Nu am de ce să mă simt prost, ți-ai spus părerea, eu rămân în continuare la a mea. Numai bine!

52 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cpontra clarrr!
In cei 27 de ani de casnicie, m-a ferit cel de sus de avorturi/chiuretaje...
O zi bunahappy

| MCRgurl a răspuns:

Sunt pro! Pentru ca daca ai tai nu te vor cel mai bine e sa nu te nasca, iar celor din spital le pasa de tine doar pana te nasti ca apoi poti ajunge pe strada, prin orfelinate, la parinti abuzivi etc.Asa ca daca avortul e solutia mai potrivita in situatia asta atunci eu shnt pro.

| RAY a răspuns:

Orice viata trebuie lasata sa traiasca parerea mea

| corbulalbrosu a răspuns:

Pro in primele 5-6 saptamani cand nu este vorba de o fiinta vie. Pana la aceasta data se poate considera ca este vorba doar de o aglomerare de celule, embrionul nefiind format deci este improprie folosirea cuvantului de crima. Pentru exemplificare : ""Cum creste bebelusul in saptamana 5 de sarcina? :
Bila de celule care se divid cu o viteza ametitoare se numeste acum oficial - embrion si are aproximativ marimea unei seminte de mar."" http://www.desprecopii.com/saptamani-sarcina/saptamana-5-sarcina.html

| Anonymous1247 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Acele celule vor crea copilul, cine face avort ar trebui să aibă în minte cuvintele următoare: Oricine are dreptul la viață, distrugând acele celule tu îi distrugi șansa la viață, dacă acel copilul nu are o șansă la viață, părinții lui de ce au dreptul să trăiască?! Niciun om NU are dreptul să își condamne la moarte copilul nenăscut. Numai cei fără suflet fac avort, mai devreme sau mai târziu vor avea conștiința încărcată cei ce fac avort. Nu vrei copil? Atunci să nu îl faci!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonymous1247):

Fiecare cu educatia lui. Se pare ca nu ai auzit de Spartani si educatia si modul de viata aplicat de ei copiilor lor. Cat de mult le era usurata munca daca dispuneau de tehnologia medicala actuala.Si noi am fi o natiune sanatoasa si viguroasa dace le-am aplica ideologia spartana si nu cea paguboasa propovaduita de credinta si biserica.

| Anonymous1247 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Doar prin credință putem să parcurgem această viață. Viața e ca o mănușă: Când te naști iei mănușa pe mână, când mori, o dai jos și rămâne mâna care e sufletul happy.

| Fatamuntilor a răspuns:

Contra!
VIATA are prioritate!

| milan9 a răspuns:

Avortul este cea mai monstruoasa crimă! :(

Daca Nick Voujinic ii multumeste lui Dumnezeu pentru ca parintii l-au nascut, si pentru ca nu au stiut de problema pe care o are, ar insemna la fel de bine ca orice persoana umana din lumea asta AR PUTEA sa spuna la fel daca ar trai istoria vietii lui...
Farmecul a ceea ce numim DARUL VIETII inseamna mai mult decat maini, picioare, educatie, bani... Este mult mai mult:

https://www.youtube.com/watch?v=mDRcioeCjk0
https://www.youtube.com/watch?v=WZknr7I_NtM

| Doub a răspuns:

Contra.

| PedoBarbie a răspuns:

Contra pentru că omori o ființă vie.

| Alcyon a răspuns:

Sunt contra. Exista acum si situatii in care e mai bine sa avortezi (cum ar fi daca ai probleme de sanatate, n-ai din ce trai sau esti victima unui viol). Totusi, cazurile de mai sus sunt destul de rare. De cele mai multe ori, oamenii apeleaza la avort fiindca intretin relatii sexuale neprotejate. Sunt femei care fac avorturi pe banda rulanta, pentru ca n-au chef s-o faca cu prezervativ si nici sa-si bata capul cu anticonceptionale; asta-i din punctul meu de vedere nesimtire.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Contra,si nu din motive religioase, alea nu sunt motive, sunt idei de oameni prosti facuti gramada care pupa cadavre! Motivele sunt pur umane fiindca nu are nimeni dreptul sa ucida o alta viata, fie ea si nenascuta inca.E o crima!

| Lawliet14 a răspuns:

Avort = crima

| Suck a răspuns:

Si pro si contra, depinde de situatie. Daca pentru acel copil viata ar fi ca o pedeapsa atunci mai bine sa nu se nasca. Contra pentru ca omorand un copil vei fi criminal.

| Sociopat a răspuns:

Sunt pro pentru avort in primele saptamani.
In primele saptamani "fetusul" e mai nesemnificativ decat un gandac.

| Mussette a răspuns:

Pro, in cazul in care sarcina nu decurge normal, iar fatul se poate naste cu probleme de sanatate. Sau cand viata mamei e pusa in pericol de aceea sarcina. In rest pot exista diverse metode prin care sa nu se ajunga la un avort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra. ce suflet să ai să-ți omori propriul copil?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra! Cum sa-i iei viata propriului tau copil fiindca nu te-ai protejat tu? A, nu-l vrei? Naste-l si da-l spre adoptie, dar nu-l omori...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro. Decat sa traiasca nefericit, ca un copil nedorit sau chiar prin case de copii mai bine sa fie omorat. Oricum nu e o moarte in chinuri iar unele faturi chiar sunt extrase inainte sa prinda viata/ sa aiba constiinta cu ceea ce se intampla.
P.S. Sa nu ma iei cu conceptiile religioase de pupatori de moaste ca dau ignore imediat. Religiosii de pe internet(si nu numai) sunt oameni disperati de viata!

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Depinde de conjuncturi

| Shriti explică:

Si eu contra.

| Shriti explică:

Foarte corect, Anonymous! Intr.adevar e pacat mare!

| Shriti explică:

Caramela apropo cati ani ai?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Shriti):

Apropo,chiar cati anisori ai tu draga mea Estera987?

| Shriti explică:

Corbulealbrosu, am auzit si eu aceasta speculatie, dar nu este adevarata. E o minciuna facuta de cei care obtin profit de pe urma avortului. Nu spun asts din capul meu, poti vizita siteul ortodoxia.md, rubrica Nu avorturilor.
in realitate, acel ghem de celule este si el o fiimta vie, atunci cum crezi, toate mamele care afla ca sunt insarcinate, se bucura doar pentru ca in ele este un simplu ghem de celule? Altfel, daca tu zici ca pina in a 6 saptamana este un ghem fara viata, cum se face ca brusc, dupa trecerea acelor 6 saptamani, ghemul de celule invie?
Nu te supara ca nu am intentia asta, dar nu el logic. Chiar si in manualele de medicina din tot timpul se zice ca VIATA INCEPE LA CONCEPTIE!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Shriti):

Daca este vorba de perceptele religioase si nu stiintifice consider orice discutie pe aceasta tema inutila. In acest caz spermatozoidul care este de fapt promotorul vietii ar trebui sa fie ocrotit la fel si nu "omorat" aiurea?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mai corbule, cea care pus intrebarea e o clasica pupatoare de moaste si popi in c#r.Tu de ce crezi ca am specificat eu mai sus? Deci nu te astepta la altceva de la ea.Cei ca ea urla in gura mare ca avortul e o crima dar isi lasa copii sa moara fiindca transfuzia de sange e un pacat. Uite si tu ce contradictie in propria lor credinta.Incerci degeaba, prostia este fara tratament si, din pacate, nici nu doare.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Din pacate se pare ca nici productia de tifon nu este suficient de mare pentru a ajunge la toti cei care au nevoie de asa ceva.

| Holiday a răspuns (pentru Shriti):

"...poti vizita siteul ortodoxia.md..."

De cand a ajuns un site de indoctrinare religioasa unul de unde sa luam informatii utile?! laughing

In ce priveste avortul, legea este corecta. Ti-au explicat si altii pe aici de ce nu este o crima cum sustii tu.
Pe de alta parte, e de evitat o astfel de situatie, dar nu din considerente religioase, si este de preferat sa se foloseasca mijloace contraceptive.

| Shriti explică:

Ok, am inteles ca nu te intereseaza perceptele religioase, dar fa si tu o cautare pe google "cand incepe viata" si dechide primul site, acolo scrie clar.
Cat despre cealalta parte a intrebarii, da spermatozoizii sunt promotorii vietii si nu trebuie irositi degeaba (prin masturbare de exemplu).
Poate ai sa te intrebi dar de ce atunci barbatul produce milioane de spermatozoizi in timpul unei singure ejaculari pe cand femeia in decursul viatii ei nu are mai mult de 400 de ovule (400 de menstruații de.a lungul vietii)
Pai pentru ca mai mult de 90% sprmtz sunt lezati si afectati (aceasta se intimpla doar la om)
Este o mare enigma a vietii cum de numai unul dintre miliardele de sprmtz reuseste sa strapunga ovului, iar ceilalti mor. Acest lucru nu l.au inteles inca nici specialistii, sexologii si cercetatorii sau ce mai veri tu, asa ca eu nu ma simt in stare de a vorbi in locul lor.

| WgStefan a răspuns (pentru Shriti):

400 ovule? putin? si atunci de ce femeia poate ramane gravida oricand? ce mai conteaza cate ovule produce? nu poate lumea sa faca sex ca gata, dr*acu de ovul astepta repede spermatozoidul. Asa ca femeiea ramane gravida in orice moment. Spermatozoizi irositi degeaba? laughing))) iti zic eu, ca nu EXISTA baiat mai mare de 16 ani care sa nu sa se masturbeze, si animalele o fac, e ceva normal, si multe fete. Incearca si tu, nu are cum sa nu iti placa. Apropo, cati ani ai?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Shriti):

Tu vorbesti in locul unor ignoranti care habar nu au de genetica.Nu exista nicio enigma sau miracol in procesul de procreere.Este vorba de legea primului venit.Dar sunt convins ca nu ai intelege oricat m-as stradui sa iti explic. Sperma umana a degenerat din cauza monogamiei,(doctrina religioasa este principalul vinovat) ceea ce nu se intampla in regnul animal unde primeaza legea junglei si fiecare mascul incearca sa devina masculul Alpha cuscopul sa perpetueze specia prin imprimarea caracteristicilor proprii. Cand vei avea studiile mele superioare, voi accepta sa avem un schimb de idei.Pana atunci te las cu specialistii si "cercetatorii" carese pare ca sunt mentorii tai.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru WgStefan):

Da.este adevarat ca in cei 2 foliculi ovarieni se gasesc circa 400-500 de ovule care sunt suficiente ca numar pana in momentul aparitiei menopauzei. Din cauza numarului oarecum limitat de ovule la "strictul necesar" procreerii, organismul femeii va maturiza si elibera doar un singur ovul in fiecare ciclu menstrual.Deci asa cum ai spus si tu, nu se produce cate un ovul "cand vrea muschii nostri" rolling on the floor

| Shriti explică:

Ok, ok, am inteles ca esti PRO, corbule! Nu trebuie sa va bagatiin capul meu ca sa imi explicati punctul vostru de vedere. S.a inteles si gata, de ce sa ne certam pentru ceva ce nici nu s.a intimplat?

Iar pentru PetruStefan, am 14 ani draguta, si, mersi pentru sfat, dar nu, nu prea imi arde a masturbare.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Shriti):

"Ok, ok, am inteles ca esti PRO, corbule!"" Sa nu crezi ca sunt 100% PRO. Eu am incercat doar sa-ti explic tie, si poate ca si altora ca avortul nu trebuie privit ca o crima. In multe cazuri avortul este unica/singura solutie.

| Shriti explică:

Da corbule, stiu ca am spus asta, pentru ce ma parafrazezi? big grin

| Shriti explică:

Am 14 anisori dragutule, si mai uita.te la comentariile anterioare, ca am mai spus astabig grin

| WgStefan a răspuns (pentru Shriti):

La 14 ani nu-i de mirare ca gandesti asa...nu-mi plac fetitele astea de 13-14 ani care vor sa o faca pe inteligentele si "maturele". Esti cumva si pocaita? Poza ta parea a icoana, ceva laughing

| Shriti explică:

Ma rog, poate dupa parerea ta PetruStefan, ma dau prea inteligenta. Oricum, nu sunt pocaita, sunt ortodoxa, iar poza asta nu e nici pe departe o icoana. Tu ai vazut vreodata icoane (cred ca nu, scuze, ca asta nu te prea intereseaza. Nu te acuz)

| Shriti explică:

Stiu corbule ca intr.adevar, da, exista asa cazuri cand avortul e unica solutie, dar nu crezi ca ar fi mzi bine de evitat big grin

| Shriti explică:

Apropo, doar asa de interes, cati ani ai, PetruStefan?