| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti pro sau contra avort? Si de ce?

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

în general contra dar de acord în condițiile în care copilul e rezultatul unui viol sau mama este foarte tânără sau ultima descreierată care cine știe din ce greașeală a rămas gravidă

| DeyCj a răspuns:

Contra.Avortul e echivalentul crimei.Cel mai bun lucru este prevenţia şi sexul cu capul cel mare nu cu cel mic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Indiferent.
De ce? Ca nu trebuie sa fiu neaparat de vreo parte happy

| Sofer a răspuns:

Contra. Pentru ce avort când poți sa te protejezi sa nu faci un copil aiurea. Un copil îl faci când îți dorești asta.

| Eireann a răspuns:

Nu sunt pro-avort, sunt pro-choice adica sustin dreptul femeii de a alege. Exista metode contraceptive si nici o fata nu vrea sa ajunga in situatia de a face avort dar uneori e singura optiune. Nu poti sa judeci oameni in situatii disperate, nu poti sa stii ce ai face in locul lor. Daca parintii nu o primesc acasa cu copilul din cauza "rusinii", daca iubitul a disparut ca magarul in vests dupa aflarea vestii, daca aceasta satcina e rezultatul unui viol/incest?

| anonim_4396 explică (pentru Eireann):

Sustii dreptul femeii de a alege daca sa isi plateasca sau nu taxele? Sustii dreptul femeii de a a alege sa calce sau nu pe cineva cu masina?

| Eireann a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, sustin dreptul femeii de a alege ce se intampla cu propriul corp
In al2lea rand intretuperea voluntata de sarcina este legala in Romania, spre deosebire de a nu plati taxe sau sa calci pe cineva cu masina. Deci discutia se poarta din punct de vedere moral, nu legal.

| anonim_4396 explică (pentru Eireann):

Ideea e ca tu nu esti "pro-choice", esti pro avort si ar fi bine sa nu te mai folosesti de cuvinte care pot insemna orice.
Ai dreptate, este ilegal ca o femeie sa calce pe cineva cu masina. La fel ar trebui sa fie si avorturile. E o absurditate si o nedreptate faptul ca femeile au dreptul sa omoare alte fiinte umane.

| Eireann a răspuns (pentru anonim_4396):

Intre "cum ar trebui" si "cum sunt" lucrurile e o mare difrenta. Nu sunt pro-avort dar oricum nu am nici un interes sa iti ofer tie explicatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contra, pentru ca inseamna omorarea unui om nevinovat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este ok doar in urmatoarele cazuri:
-persoana insarcinata este victima unui viol
-persoana insarcinata si-ar pune viața in pericol prin darea nașterii
-viața fătului este in pericol(șanse mici de supraviețuire)

În schimb daca ai facut-o din joaca si poti din punct de vedere fizic sa sustii sarcina atat tu cat si odrasla, trebuie sa iti asumi consecintele faptelor tale(si aici ma refer si la tătic!)

| Adrian5575 a răspuns:

Nu sunt de acord cu avorturile. Daca nu esti in stare sa cresti un copil, de ce nu eviti sa il faci? Sunt destule moduri pentru evitarea sarcinii.
Sunt unele relatii in care partenerii spun ca se iubesc enorm, dar cand afla ca e gravida, scapa repede de copil. Daca va iubiti asa mult, inseamna ca l-ati facut din dragoste, de ce sa il omori?
Mai sunt unii care spun ca lor nu le place sa faca cu prezervativ. Daca faci treaba asta, trebuie sa fi constient de ce se poate intampla si sa iti asumi responsabilitatea in caz ca apare o sarcina. Asta nu e o joaca. In situatiile astea, amandoi sunt vinovati. Un copil nu este o greseala.

| Paul754880338 a răspuns:

Situatia in care avortul devine o alternativa, este de fapt nota de plata pentru lipsa de informatie, asezonata cu pornirile animalice, hormonii din belsug si IQ cat mai dietetic. Exista si aici cata cerere atata oferta sau invers.

| StancuTomita43 a răspuns:

Nu stiu exact dar eu sunt lamborghini

| Singleone17 a răspuns:

Pro. Vorbind la mod general, nu e treaba noastră să judecăm. Din moment ce femeia se gândește la posibilitatea aceasta e clar că ceva nu e în regulă: ori a fost victima unui viol, ori a fost părăsită de partener și/sau de familie după aflarea veștii (ca e însărcinată), ori pur și simplu și-a dat seama că nu poate oferi un viitor bun copilului/ nu crede că va fi un părinte bun etc.
Acum o să ziceți că dacă nu credea că poate fi un părinte bun de ce nu s-a protejat sau mai știu eu ce dar i se poate întâmpla oricui. Toți greșim, nimeni nu-și dorește asta dar ți se poate întâmpla (să greșești).

| aleeeeeAleee1080 a răspuns:

Contra pentru că eu cred că distrugi un sufletel care nu este vinovat cu nimic