| anonim_4396 a întrebat:

Care e cea mai sanatoasa ciocolata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LittleZyzy a răspuns:

Cea care contine 85 % cacao, cea amaruie.Si poti alege ce marca de ciocolata vrei, acum toate fabrica ciocolata amaruie, Poiana, Milka, Heidi, Kandia,...winking

8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna parerea mea cea mai buna ciocolata este alba, cu toate ca nu contine acea masa de cacao e mai energizanta, studiu facut de cercetatorii englezi.Si marca cea mai buna si mai cautata ramane tot MILKA.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Ciocolata cu cacao 85%(Heidi)-este amaruie dar sanatoasa!

| crisa a răspuns:

Fara discutii, ciocolata neagra (amaruie)!;)
http://www.eva.ro/......-3029.html

| monicaclaudia a răspuns:

Eh cum sa mai zis ciocolata pura neagra (cca 515-542 cal la 100 gr) cu un minim de 43% di cacao
o mica tabela
neagra si... cioc cu lapte
Proteine (P) 6.6 gr. ...7.3 gr.
Lipidie (L) 33.6 gr...36.3 gr.
Glicide (G) 49.7 gr... 50.5 gr.
Fibre 8 gr...3.2 gr.
Potassiu (K) 300 mg (15% RDA*)... ...420 mg (21% RDA*)
sare (Na) 11 mg (1% RDA*)...120 mg (12% RDA*)
Fierr(Fe) 5 mg (33% RDA*) ...3 mg (20% RDA*)
Calciu (Ca) 51 mg (6% RDA*) ...262 mg (33% RDA*)
Fosfor(P) 186 mg (19% RDA*) ...207 mg (21% RDA*)
Vitamina B1 0.07 mg (5% RDA*) ...0.09 mg (7% RDA*)
aaa ciocolata neagra nu contine colesterol. ceea ce e ff important

| DenissaDeea a răspuns:

Buna parerea mea e ca cea mai buna ciocolata e( Heidi) dar depinde de gustul fiecaruia.

| mihalitza a răspuns:

Cea mai buna si sanatoasa, este ciocolata amaruie.

| stardeea a răspuns:

Ciocolata neagra

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nustiu sigur! Dar daca ar fi dupa mine cea alba aerata (Poiana).