| Gustos.ro a întrebat:

Cat de sanatoasa este ciocolata pentru organism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Ciocolata este sănătoasă dar depinde firma și ce ingrediente are.
Cea mai bună ciocolată este cea cu lapte sau amăruie, celelalte, cu tot felul de arome sunt numai chimicale.
Ciocolata trebuie consumată de cel puțin 2 ori pe săptămână. Acesta ajută la stres, dar și inimii.

Ai grijă de sănătatea ta!
Sper că te-am ajutat!
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

s-a descoperit ca ciocolata neagra este foate buna pentru organism, asa au mincat cercetatorii cioco asa maninc si eu >:d

| dariuzzza a răspuns:

Ciocolata este buna dar nu in cantitati excesive. Daca esti obosit poti manca o tableta de ciocolata.

| unom42 a răspuns:

Anti-stres prin excelenta
Esti stresata? Mananca ciocolata. Si asta pentru ca ciocolata, fie ea cu lapte, fie neagra, contine magneziu, despre care stim ca este aliatul numarul 1 in lupta impotriva stresului. Foarte multe studii au confirmat ca acest mineral contribuie eficient la prevenirea consecintelor negative ale stresului, ca iti da incredere in tine si nu in ultimul rand, te incarca cu energia necesara pentru a face fata ritmului vietii de zi cu zi.

Totodata, o alimentatie bogata in magneziu reduce riscul de infarct, de diabet de tip 2, reduce presiunea arteriala si are un efect pozitiv si in incetinirea evolutiei osteoporozei la femeile aflate la menopauza.

Buna pentru colesterol
Colesterolul este transportat prin sange cu ajutorul proteinelor. Unele dintre acestea il transporta la ficat, unde este utilizat pentru digestie - acesta este colesterolul bun. Alte proteine insa, au tendinta de a depune colesterolul pe peretii vaselor de sange - acesta este colesterolul rau, daunator organismului.

Ciocolata si cacaua te pot scapa de acele proteine programate incorect si de colesterolul "rau". Mai mult, gratie flavonoidelor pe care le contin si care au proprietati puternic antioxidante, ele favorizeaza productia de colesterol bun. De asemenea, vitamina B3 existenta in ciocolata, reduce depunerea de grasimi pe artere.