| malaga a întrebat:

Care e cel mai bun remediu pentru picioare umflate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Odihna... e o solutie de moment! In functie de varsta, trebuie aflata cauza care duce la umflarea piciorelor, poate fi o afectiune organica...

8 răspunsuri:
| Mia_8661 a răspuns:

Cand am problema asta, ma asez in pat si ridic picioarele sus sau sprijinite de perete, cam o jumate ora, dupa ma simt mai bine...sanatate

| vlad_8452 a răspuns:

Reţetă din plante medicinale recomandată în umflăturile din cauza reţinerii de lichid în ţesutruuri (edeme): se iau 2 linguriţe pline de rădăcini mărunţite de osul-iepurelui la o ceaşcă cu apă şi se lasă peste noapte la rece; a 2-a zi dimineaţa, maceratul se încălzeşte uşor şi se filtrează; această ceaşcă se bea repartizată ½ înainte şi ½ după micul dejun (Maria Treben: Sănătate din farmacia Domnului, pag. 97). Evident, analizele sunt necesare pentru a se stabili cauza. Sănătate multă!

| melcantil a răspuns:

Eu cand ajung acasa imi tin picioarele intr-un lighean cu apa calda, sare de mare si levantica, apoi ma culc o ora. Face minuni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca mai putin sarat, bea mai multa apa si incearca sa faci mai mult sport. Rezultatele sunt pe termen lung... si ai sa te simti mai bine cu totul, nu numai la picioare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate e de la incaltarile incomode. Eu alternez incaltarile cu toc, talpa plata si talpa ortopedica si-mi e bine.

cristian
| cristian a răspuns:

Picioarele umflate sunt cauza unei circulati periferice foarte proaste. Mostenirea genetica, dar si activitatile zilnice care impun petrecerea unui timp indelungat in picioare, sau pe scaun, fac ca venele sa-si piarda elasticitatea. Astfel, sangele nu mai este impins asa cum ar trebui catre partea superioara a picioarelor, si stagneaza pentru mai mult timp la nivelul gambelor. Vasele se dilata, picioarele se umfla si se instaleaza senzatia de picioare grele.

Cele mai multe remedii impotriva picioarelor umflate se bazeaza pe ceaiuri si infuzii din plante, cataplasme, masaj cu uleiuri esentiale din plante, o alimentatie bogata in vitamine, miscare usoara.

Masajul cu ulei este unul dintre cele mai benefice remedii. Facut cu grija, masajul fortifica peretii vaselor de sange si ajuta la eliminarea senzatiei de picioare grele. Cele mai bune uleiuri sunt cel de menta si cel de chiparos. Menta da senzatia de racoare iar chiparosul descongestioneaza zonele umflate. Un masaj eficient este acela facut de la nivelul talpilor mergand usor pana la nivelul coapselor.

Mai exista in magazine spray-uri revitalizante pentru picoare obosite care nu trebuie sa va lipseasca atunci cand va confruntati cu aceasta problema. Dupa fiecare baie pulverizari pe picioare acest spray. Mai trebuie sa stiti ca baile nu trebuie sa fie firbinti, cele mai indicate sunt dusurile caldute, iar daca suportati alternati jeturile calde cu cele reci, pentru o mai buna contractie a vaselor de sange.

O alimentatie bogata in vitamine precum vitamina PP, E, C, impiedica formarea varicelor, si contribuie la refacerea vaselor capilare. Consumati cat mai multe fructe si legume, dar si peste, oua, cereale integrale.

Mersul pe jos este indicat atunci cand vreti sa stimulati circulatia periferica. Contractia muschilor determina constrictia vaselor si astfel sangele este impins catre zonele superioare. Daca nu aveti prea mult timp pentru miscare in aer liber, puteti face acasa exercitii usoare la fel de bune pentru circulatia periferica.

Un alt remediu la indemna este acela de a va pozitiona picioarele mai sus decat capul atunci cand stati la televizor, dar si atunci cand va odihniti. Picioarele isi vor recapata tonusul mult mai usor si va dispare si senzatia de oboseala accentuata.
Alte remedii:reflexoterapia.
Pa cuvant si multa sanatate.

| ecaterina_9868 a răspuns:

Se consuma in fiecare dimineata cate o lingurita-doua de grau incoltit. Graul se spala bine, se pune cu 24 ore inainte de consum intr-o farfurie acoperita. Se poate consuma si trecut prin rasnita. Trebuie sa consumati grau incoltit cel putin o luna, in fiecare dimineata pe stomacul gol.

| adeana a răspuns:

Pentru picioare obosite si umflate recomand o baie pentru picioare cu apa cu bicarboant. cam 3-4 lingurite pentru 3 l apa. Si ar trebui sa verifici cauza picioarelor umflate la medic.