| Whonext a întrebat:

Daca stie cineva un remediu pentru picioare umflate.multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Umflarea picioarelor poate avea mai multe cauze, ca de exemplu insuficienta venoasa periferica, insuficienta cardiaca, boala de rinichi, iar tratamentul se face in functie de cauza care a produs aceasta modificare. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/simptome/umflarea-picioarelor

| mariazet45 a răspuns:

Picioarele se umfla din diferite motive,nu se iau medicamente dupa ureche. poti avea probleme cu inima sau ceva la rinichi, poti avea problele cu circulatia sangelui, e foarte indicat sa mergi la medic si sa elimini pe rand supozitiile.

| deusfarm a răspuns:

Ceai Picioare usoare ( Fares ) + stimuven gel / diosmirem/ lioton /gel relaxant cu spanz sau orice alt unguent pentru stimularea circulatiei aplicat seara cu masaj usor de jos in sus pe picior; in plus incearca sa dormi cu picioarele un pic ridicate - o perna sau un rulou pus sub picior - iar pozitia seara, la televizor, sa fie de asemenea cu picioarele puse pe un taburet; daca nu este suficient pot fi incercate tabletele Devaricid ( Biofarm ) - 2 comprimate pe zi

| ralusycretz a răspuns:

Pune-ti picioarele in apa calduta cu sare mare si otet.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ralusycretz):

Pune ti picioarele la mine in bratelaughing