| Katalinn a întrebat:

Care e diferenta dintre steroizi si proteine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sorinL1 a răspuns:

Proteinele se gasesc in carne, oua, lapte, branza, cereale, fasole, etc. Proteinele in timpul digestiei devin aminoacizi care repara tesuturile, se transforma in enzime sau creaza noi proteine necesare organismului.

Un steroid este o grăsime caracterizată printr-un schelet de atomi de carbon cu patru inele unite. Diferiți steroizi variază prin grupările funcționale atașate acestor inele. Sute de steroizi distincți au fost identificați la plante și animale. Rolul cel mai important în sistemele vii este cel de hormoni.
Schelet de steroid. Carbonii 18 şi mai departe pot lipsi.

În fiziologia umană și medicină, cei mai importanți steroizi sunt colesterolul, hormonii steroizi și precursorii și metabolizatorii lor.

Colocvial, termenul de steroid este deseori folosit cu sens mai restrâns, în contexte specifice. De exemplu, steroid este folosit comun în medicină de către non-endocrinologi cu sensul de corticosteroid, aproape întotdeauna glucocorticoid. Într-un context atletic sau culturist, steroid se referă de cele mai multe ori la steroid anabolizant.

Steroizii anabolizanți sunt hormoni sintetici, care sporesc capacitatea organismului de a produce țesut muscular. Unii sportivi iau steroizi în speranța că vor spori capacitatea lor de a alerga mai repede, de a arunca mai departe, de a ridica greutăți mai mari, de a sări cât mai sus. În anumite țări, cum ar fi SUA, este ilegală folosirea steroizilor anabolizanți fără prescripție medicală. Androstenedione (andro) este un tip de steroid utilizat de culturisti pentru a le crește masa musculară. Cercetarile sugerează că andro luat în fiecare zi in doze mai mari, poate să mareasca nivelul de testosteron, ceea ce poate duce la o serie de probleme de sănătate.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Amandoua ajuta la cresterea si dezvoltarea masei musculare, steroizii accelereaza procesul de a lua forma muschiilor si proteinele ofera rezistenta si putere in tine.