| Glav a întrebat:

M-am apucat de sala recent!
Am câteva întrebări!
Proteinele sunt dăunătoare?
Care e diferenta dintre steroizi si proteine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Depinde de cantitatea pe care o consumi. Steroizi, chimicale.

| Simpatic a răspuns:

Un incepator nici nu ar trebui sa caute vreodata informatii despre steroizi, asa cum nu te intereseaza despre drogurile cu risc asa nici despre steroizi nu ar trebui sa te intereseze vreaodata!
Proteina este ca si mancarea, este piatra de temelie a tesutului muscular.
Daca sunt luate cum trebuie proteinele nu fac rau, daca se inarca ficatul cu multe portii de proteine si multa mancare, ii dai acestuia mult de lucru si duce la probleme ale ficatului, ca orice exces.
Iarasi un incepator ar trebui sa invete sa faca corect exercitiile, sa aiba o odihna adecvata si o dieta adecvata.
Niciodata primul gand nu ar trebui sa fie cate suplimente!
Suplimentele sunt ceva ajutator, un auxiliar nicidecum baza.
Baza culturismului ti-am zis care este : antrenament+dieta+odihna.

| Glav explică (pentru Simpatic):

Inteleg!
Multumesc mult!

| Violleta2022 a răspuns:

Bravo! Taman te sfatuisem acum cateva zile sa nu mergi la sala, daca vrei sa cresti in inaltime, si tu ce-ai facut?
Te-ai dus la sala!

Atunci ce sens mai are sa-ti raspundem la intrebari, daca tot nu vei tine seama de ele?

| Glav explică (pentru Violleta2022):

Au fost mai multe pareri, apoi dupa sfatul unei persoane de pe TPU, m-am dus la un antrenor de baschet si la unul de fitness!
Cel de baschet mi-a zis ca cel mai mult conteaza genele, iar cel de la fitness mi-a zis ca nu mi opreste cresterea decat daca ridic ma suprasolicit cu greutati foarte mari!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Glav):

Nici unul din antrenori nu sunt medici, desii, cel de fitness ti-a confirmat ca-ti te poate fii afectata cresterea, daca folosesti greutati.
Ce ai sa faci, mergi la sala sa te dai tumba si sa te uiti la altii cum lucreaza cu greutati? Ma indoiesc!
Daca nu te opersti acum, in cativa ani va fi prea tarziu, ca perioada asta de crestere, nu se mai intoarce niciodata si vei ramane un barbat micut de statura, dar plin de muschi, lucru de altfel fara pic de importanta, pentru o fata sau viata de zi cu zi. Muschii aia dupa care plangeti voi, baiteii, sunt ca penele curcanului, sa va laudati unul la altul si cam atat.
Sala la acest moment nu-ti aduce nici un beneficiu.
fa un sport adecvat varstei tale, sa te dezvolti sanatos si armonios. Iar sala, poti sa faci peste 20 de ani, cand cresterea s-a incheiat si ai tot timpul din lume, sa mergi la gym, pana la adanci batraneti.

| Glav explică (pentru Violleta2022):

Mi a zis greutati care imi depasesc fortele!
Am 1.81 =)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Glav):

Dupa cum am mai spus, un antrenor de fitness nu face facultate si nu studiaza medicina, ci face un curs de fitness si atat.
Asadar, anternorul ala a auzit ceva, dar nu ceea ce oamenii de stiinta confirma: lucrul cu greutatile, ca sunt putine kilograme sau multe, tot aceeasi lucru il provoaca, la un copil in crestere.
In orice caz, daca esti atat de capos sa crezi ceea ce ti-a spus un singur neavenit, care nici macar nu a facut o facultate de medicina, de ce mai vii aici sa intrebi, ca oricum vrei sa faci ce te taie capul.
Esti micut la 1.81m si-i treaba ta daca ramai asa.
Ar fii meritata macar sa ai 1.85m ca sa fii ceva mai rasarit decat o femeie. Nici la concursurile de modele masculine nu poti participa, ca acolo limita de varsta este PESTE 1.82m.

| Glav explică (pentru Violleta2022):

Păi eu am 1.81 calculat fata încălțăminte și fără par( asa si trebuie calculat).
Dar ce, eu merg pe strada fara pantofi si fara păr?
Cu tot cu pantofi si cu păr ajung la 1.86!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Glav):

La masuratori nu te ia nimeni in calcul incaltat, asa ca, nu-mi aduna pantofii si alte platforme, ca tot 1.81m ai.

| Glav explică (pentru Violleta2022):

Dacă ma lasi chel si desculț, da!
În rest, cu pantofi si par am 1.86!happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Glav):

Poti sa-ti ai spui asta pana maine, ca tot 1.81m ai!
La medic, armata si orice selectie ai avea de facut, te masoara in picioarele goale!

| Glav explică (pentru Violleta2022):

Mda! Dar ce ar trebui sa caut acolo, eu am nevoie decat in public sa fiu inalt, adica cand ies cu iubita sau ceva!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Glav):

Asa este, nu trebuie sa fii inalt pentru public.
Credeam ca-ti doresti sa fii inalt din alte motive...

| Frank51 a răspuns:

Proteinele sunt bune pentru corp, ele ajută organismul in diferite moduri, dar preponderent la nivel de celulă.

Steroizii sunt substanțe anabolice care te ajută să pui masa musculara mai ușor, dar sunt sintetizate artificial, deci nu sunt sigur ca sunt ok.

| Donsavas a răspuns:

Simplu. Îți zic ca pentru un începător. Proteinele sunt nutrienti, din nutrienti îți construiești corpul.
Steroizii sunt hormoni care se dau la oameni bolnavi sau pe care ii mai iau unii ca sa prevină bolile sau sa se dezvolte mai repede. Steroizii nu se iau fara prescripție deoarece poti strica echilibrul normal, crescând șansele să te imbolnavesti.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Păi mâncarea pe care ai mancat-o de cand te-ai nascut si pana acum, e dăunătoare? Te referi la pudră proteică, care nu este nimic altceva decât proteina din mâncare, transformată în pudră si îmbunătățită sau nu cu micronutrienti sau alți macronutrienti. Ex: pudră proteică din zer, lapte si ou, mazăre etc.
Steroizii sunt alta mâncare de peste. Substanțe artificiale, făcute în laborator. Ex: testosteronu enantat. Celebrul hormon ce se gaseste in organismul nostru; doar ca acesta este injectabil, facut in laborator, asemănător celui natural, ce se gaseste in organismul uman.

| Sonia822 a răspuns:

De la steroizi poti face cancer in 3 luni, depinde daca mai ai si alte boli sau nu. De la proteina... teoretic sunt bune, dar ca sa rezistein borcanele/ambalajele alea, le baga excipienti. Care sunt periculosi. De exemplu: nu stiu ce rahat de ingrosare, nu stiu ce rahat antimucegaire, nu stiu ce rahat pentru gust mai bun, nu stiu ce rahat pentru o culoare atragatoare, si tot asa.