| Corina1325 a întrebat:

Care e diferenta dintre un asistent generalist care a urmat postliceala si unul care a facut facultatea in domeniul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Salariul si diploma, net superioare celor obtinute de un absolvent de scoala postliceala.

| neutrino a răspuns:

Ultimul va fi mereu sef.

| oprescudorin11 a răspuns:

Diferenta este de mai multe aspecte:
1. o facultate este superioara unei 'postliceale', in termeni legali.
2. la o facultate se invata mai profund domeniile propuse.
3. facand facultatea esti medic, in final.
4. daca in cadrul facultatii ai facut cursuri de asistent generalist, nu se echivaleaza, caci una este cursul si alta practica facuta la postliceala.
Am vazut doctori, iesiti de pe bancile facultatii, in care nu stiu sa faca o injectie banala, nu intravenoasa, am vazut doctori care lesina cand vad sange, am vazut doctori care nu stiu intre ce vertebre se face o anestezie 'rahi'.
Dar aia nu sunt generalisti, ca ai nu stiu chiar nimic.
S-ar putea sa ai dreptate! :poate nu exista diferente!