| Ana1329 a întrebat:

Fac postliceala de asistent medical generalist, si in paralel fac Facultatea de Nutritie si Dietetica. E adevarat ca, daca lucrezi ca asistent, o alta diploma in domeniul sanatatii iti poate aduce bani in plus la salariu? Am doua colege ce sunt asistente in Spital, si au spus ca li se vor pune bani in plus la salariu daca vor termina aceasta facultate. E posibil asa ceva? Si daca da, va fi o diferenta vizibila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Pentru a beneficia de acel plus la salariu cred ca trebuie sa termini asistenta medicala la facultate, altfel nu ar fi atata scandal cu echivalarile si toata lumea si-ar lua diplome de studii superioare in sanatate de la alte specializari unde se obtin mai usor. Insa nu sunt sigur, mai asteapta raspunsuri.
Diferenta dintre o asistenta medicala cu postliceala si una cu facultate poate sa ajunga la ~500 de lei.

2 răspunsuri:
| 17Ioana a răspuns:

Da, creste salariul! Cu postliceala esti incadrata ca studii medii.
Daca ai facultate ( licenta ) esti incadrata cu studii superioare.
Depinde si de postul tau de lucru.

| Ana1329 explică (pentru 17Ioana):

Multumesc pentru raspuns!