Întrebare recomandată | ZambetulNebuniei a întrebat:

Care e diferenta intre miopie si astigmatism-miopic?
Am cautat pe internet, dar nu am gasit nimic sau nu am inteles eu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Ca să înțelegi pe scurt, toată lumea se naște cu astigmatism doar că este într-un reper normal. Cei care au miopie au și un astigmatism puțin mai mare, sau invers. Miopie mică cu astigmatism, și așa mai deaparte.
La unii este mai accentuat la alții nu.
La om ochiul cu un astigmatism de până la 0, 5 dioptrii (1 dpt = f-1) este considerat normal.
Practic, toți oamenii au astigmatism. Este vorba de astigmatismul fiziologic (0, 50–0, 75 dpt), pentru care nu se impune corecție optică, fiind însoțit de o vedere normală. Existând de la naștere, el poate fi însoțit de o ușoară evoluție și se numește congenital.

ultimile 2 propoziții citate de aici.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Astigmatism

Răspuns utilizator avertizat
| karsivan a răspuns:

Miopia este un defect al vederii care se manifestă prin imposibilitatea de a distinge clar obiectele situate la o distanță mai mare. Aceasta se întâmplă deoarece razele paralele, ce vin de la un obiect, atunci când traversează globul ocular, se focalizează înaintea retinei, permițând doar distingerea obiectelor situate la o distanță mai mică. Globul ocular al persoanelor miope este mai alungit, fiind nevoie de lentile divergente pentru a corecta vederea, deplasând focarul pe retină. În jur de 26% din populația lumii are miopie.
Afectiunea corneei in care puterea de refractie a ochiului nu este aceeasi in toate meridianele acestuia poarta denumirea de astigmatism. Aceasta inegaliatate face ca imaginea unui punct sa fie o suprafata. In ochiul afectat de astigmatism lumina nu reuseste sa patrunda intr-un singur punct pe retina pentru a forma o imagine clara, in schimb apar mai multe puncte in spatele sau inaintea retinei. Exista mai multe forme de astigmatism:

-astigmatismul miopic in care unul sau ambele meridiane ale ochiului sunt mioape (nu se acomodeaza la distanta)
-astigmatismul hipermetropic, in care unul sau ambele meridiane sunt hipermetropice (nu se acomodeaza la apropiere)
-astigmatismul mixt - unul dintre meridiane este miopic iar celalalt hipermetropic.
Sunt 2 afectiuni diferite si cauze diferite, se corecteaza cu lentile de tipuri diferite.
Pe lângă miopie, la un ochi sau la amandoi ochi, poate apărea ASTIGMATISMUL. Astfel acel ochi suferă de astigmatism-miopic. Astfel persoana suferindă de astigmatism-miopic nu numai că nu vede clar la distanţă, dar vede imaginile dublate.

| Rockerrockin a răspuns:

Si eu am miopie.iopia nu se repara dar cealalta da

| Mikoyan a răspuns:

Astigmatismul miopic este foarte comun printre cei ce au miopie.Destul de putini dintre purtatorii de ochelari de distanta au doar miopie, multi au si astigmatism intru-n grad mai mic.In esenta cand ai miopie imaginea la distanta este nefocalizata iar la astigmatism este "miscata" adica focalizata in mai multe puncte.Astigmatismul miopic este o combinatie intre cele doua, de obicei cu valori mai mici ale lentilelor cilindrice(cele care corecteaza astigmatismul) fata de cele sferice(care corecteza miopia).
Este o "boala" destul de comuna nimic pentru care sa-ti faci griji.

| anaa5 a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/miopie-astigmatism
citeste informatii despre amandoua si comparale singura! funda?

| nustiumatematica a răspuns:

La miopie cu astigmatism este diferenta de dioptrie