| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta nutritionala dintre laptele de mama si laptele din comert?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. laptele de vaca este mult mai sarat si suprasolicita rinichii bebelusului.
2. laptele de vaca contine o cantitate mult mai mare de proteine, ceea ce are efect alergizant, suprasolicita rinichii si e toxic pentru ficatul copilului.
3. laptele de vaca contine calciu si fosfor intr-un raport nepotrivit pentru specia umana, ceea ce inhiba absorbtia calciului si determina rahitism.
4. laptele de vaca nu contine enzime si anticorpi, esentiali bebelusului in primul a de viata.
5. laptele de vaca contine o proteina care inhba absorbtia fierului si are efect pro-anemic la copiii care au regim bazat doar pe lapte.

mariana
| mariana a răspuns:

Brigaela ti-a dat toate detaliile si este un raspuns de nota 10. De regula mamicile trebuie sa-si alapteze copii atat pentru faptul ca, laptele matern este sursa cea mai buna de alimentatie pentru sugarul in cauza si contine si antibiotice naturale, care-l apara pe copil de imbolnaviri. In plus intimitatea alaptatului, face ca pruncul sa se simta in siguranta si creaza acel "unic univers" intre mama si copil, care determina o dezvoltare armonioasa a copilului.
Daca mama are lapte, ideal este sa-l alapteze pe copil, chiar daca, la inceput, este destul de greu, pana mamelonul se formeaza pentru supt, iar copilul invata sa suga fara sa stranga tare sfarcul intre gingiile sale. Acesta este si motivul pentru care unele mame ezita sa mai alapteze copilul din cauza durerilor provocate de supt. Ca orice inceput si acesta este putin mai neplacut dar daca perseverezi si-ti tratezi mamelonul, dupa fiecare supt, situatia se redreseaza si nu exista nimic mai placut decat sentimentul care leaga mama de progenitura sa.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Alaptarea Naturala, si cat mai indelungata, e ESSENTIALA, din toate punctele de vedere! Copilul se dezvolta mult mai bine fizic si psihic, si favorizeza si dezvoltarea aparatului dento-maxilar si a valului palatin, ca sa nu mai vorbim de Incomparabila calitate a laptelui matern, care e cel mai complet! si contribuie si la cresterea imunitatii copilului! Sanatate! Pune-i si multa muzica, si mai ales Mozart! Ajuta fantastic la dezvoltarea accelerata a creierului, si implicit a inteligentei si psihicului, in general!

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Laptele din comert are aditivi alimentari si o gramada de e-uri, pe cand laptele de mama, nu are aditivi si e-uri este cel mai indicat pentru bebelusi.Laptele de mama este natural.