| anonim_4396 a întrebat:

Care e doza zilnica recomandata de zinc la 17 ani? Urgent, funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Cel mai bine este sa intrebi doctorul.winking
Verisorul meu lua 2 tubulete de zinc pe zi...
Vezi ce scrie pe prospect mai intai!winking
Data viitoare intreaba direct la farmacie!batting eyelashes
Te pup, pa pa! kiss

| hummmer a răspuns:

Doza de zinc recomandată zilnic este de 8-10 mg.
Pentru acnee doza necesara zilnic de zinc este de 50 mg, care se administreaza de 3 ori pe zi.

Pacientul trebuie sa isi administreze o doza de 50 mg de 3 ori pe zi timp de o luna, dupa care in functie de imbunatatirile remarcate de medicul curant doza de poate reduce la 25 mg pe zi.

| GabrielaIoana a răspuns:

Asigurarea cantitatii zilnice necesare de zinc ajuta la prevenirea a numeroase complicatii. Unui adult ii sunt necesare aproximativ 0.2 mg/kg corp de zinc pe zi; nu este permisa depasirea acestei cantitati.La tine se calculeaza la fel pentru ca deja esti destul de mare.