| Rombix a întrebat:

Mai ia cineva multivitamine de capul lui? Eu iau efervescente pentru energie.Ar fi vreo problema? Le iau in doza zilnica recomandata pe cutie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dariaaaa03 a răspuns:

Nu e nici o problema. Şi eu iau pentru înălţime, şi nu am nimic. Plus că şi eu ca o deşteaptă ce sunt, am întrebat doctorul după vreo lună, dar a zis că nu e nimic, atat timp cat o luam in doza zilnica, cum scrie pe cutie. Sper că te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Nu.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Sunt ineficiente. Fiindca unele au o rata de absorbtie mica, altele se administrează singure fără alte componente, altele se administrează după masa, altele înainte de masă și etc. Da, stiu e aiurea, dar e real. Te-ai intrebat vreodata de exemplu la vitamina B (nu stiu care) este in concentrație de cateva zeci de mii sau cateva mii? Fiindca rata de absorbtie in corp e foarte mica si "pretențioasă", iar producătorii au bagat-o in doze uriașe sperând că macar o mica parte sa ajunga in organism. E mult mai eficient mancatul cât mai sănătos, cât mai diversificat.

| alinadianaaa a răspuns:

Nu prea este indicat sa iei asa vitamine dupa capul tau deoarece poti ca ai in organism cantitatea necesara de vitamine si poți sa dai in vitaminoza (exces de vitamine in organism), si sa iti spun sincer vitaminele acestea efervescente au foarte multi coloranti in compozitie, daca vrei sa iei mai binei ia comprimate

| TrustMeIKnow a răspuns:

Da poti sa iei, dar doar pentru un timp nu poti sa iei multivitamine timp de 5 luni zi de zi, iti poate dauna grav, toate aceste vitamine nu sunt sanatoase, dupa cum sti orice in exces dauneaza si pentru vitamine este la fel, excesul de vitamine poate duce la diaree, pierdere de calciu si altele si nu vorbesc din povesti, iti spun fiindca si eu cand aveam vreo 12-13 ani luam de capul meu multivitamine pana mi-am dat seama ca ceva nu era bine. Iti recomand sa te duci la un doctor sau orice altcineva specializat sa iti recomande niste vitamine, cate sa iei si cat timp.