| Ivanov_Mihai_2002 a întrebat:

Care este cauza aparitiei escarelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Escarele apar in momentul in care se exercita o presiune indelungata pe o portiune de tegument ( piele ). De obicei apar la persoanele care sunt imobilizate la pat; apar frecvent in zona feselor, a calcaielor si a spatelui. Igiena personala este foarte importanta in cazul persoanelor imobilizate intrucat este un alt factor care favorizeaza aparitia escarelor. Daca nu sunt ingrijite corespunzator, escarele pot instala in corp sepsis ( infectie).

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Escarele apar la persoanele imobilizate la pat, atunci când stau prea mult timp într-o anume poziție.