| KatJH a întrebat:

Care este cauza principala a cancerului de col uterin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cauza principala: infectia cu HPV.
Cauze favorizante:
- inceperea vietii sexuale inainte de 17 ani si jumatate;
- nivel socio-economic si educational scazut care duce la nerespectarea frecventei consulturilor ginecologice;
- parteneri sexuali multipli;
- infectiile cu transmitere sexuala (altele decat HPV);
- folosirea contraceptivelor orale (care duce la acte sexuale fara prezervativ)

| mymed a răspuns:

Infectia persistenta cu HPV tulpini oncogene (16, 18, 31, 45)

| Katalin123 a răspuns:

Incidenta cancerului de col uterin este semnificativ crescuta la femeile din clasele socio-economice inferioare, cu debut al vietii sexuale la varsta tanara, parteneri sexuali multipli, istoric de promiscuitate sexuala, numar mare de sarcini, fumatoare. Prin contrast, este putin frecvent la nulipare si la cele cu viata sexuala inactiva. Fara a se recunoaste unanim un rol etiologic, exista peste 20 de tipuri de virusuri papilloma (HPV) asociate cu cancerul de col uterin. Rolul agentilor virali continua sa fie controversat