| HeyLyn a întrebat:

Care este cea mai rara grupa de sange si de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Cea mai rara este fenotipul Bombay

| cristinapasager a răspuns:

Cea mai rara grupa de sange se numeste: Bombay blood (HH). Este un tip de sange in afara sistemului standard ABO si se cunosc doar cativa oameni pe glob care au aceasta grupa. (57 de oameni, mai exact).

Alte răspunsuri
| white_2190 a răspuns:

Cea mai rara este grupa de sange AB negativ.Este foarte rara deoarece se spune ca numai 5% din populatia Pamantului o are.

| kiv1990 a răspuns:

Eu de asemenea am AB negativ, ce-i drept e cam rara, eu ma gandeam sa pastrez sange in banca ca sa am in caz de nevoie.

| ki21lu a răspuns:

Gena H, care condiționează sinteza antigenului H, precursorul comun al antigenelor A și B, are o alelă recesivă foarte rară, h, nefuncțională. În cazuri extrem de rare, în care apare genotipul hh, antigenul H nu mai este sintetizat, și implicit este imposibilă sinteza antigenelor A sau B, chiar dacă genele respective există. Individul în cauză are sânge de grup 0 fals (fenotip Bombay), notat 0h sau 0hh. Numele vine de la primul caz documentat, al unei femei din Bombay.
Persoanele cu fenotip Bombay sintetizează anticorpi anti H și, deși la testările uzuale apar ca având grupă 0, nu pot primi sânge decât de la alte persoane cu fenotip Bombay, deoarece grupa 0 adevărată are antigen H.

| HeyLyn explică:

Eu am auzit acum ca ar fi 0, dar nu sunt sigura daca o am.Se poate afla in vreun fel?

| an0nymus a răspuns (pentru HeyLyn):

Http://sanatate.acasa.ro/boli-7/grupele-de-sange-si-importanta-lor-882.html

Citeste si vei vedea ca am dreptate. Pentru a afla ce grupa de sange ai, du-te sa iti faci analize, nu te costa mult.

| an0nymus a răspuns:

Grupa AB IV. Poti sa verifici

| AmintiriDureroase a răspuns:

Nu stiu, eu o am AB negativ.Mama zice ca nu multe persoane au grupa asta de sange.

| Stefan_Alexandru_1986 a răspuns:

AB negativ și suntem betivi

| Rock_Florin_1995 a răspuns:

Grupa HH.
Sunt in lume cateva zeci de mii doar. Detin aceasta grupa de la bunicu... si nu este o mostenire prea frumoasa..trebuie sa ai grija mereu sa nu te tai. ca daca pierzi ..se regenereaza mai greu si donator este foarte greu sa gasesti.