| Gagikaru a întrebat:

Care este cel mai bun tratament pentru acnee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| traceurpkvictor a răspuns:

Pai cel mai bun nu exista depinde de fiecare ten eu am folosit mai de mult Zynerit si o crema de la Uriage luate din farmacie si au dat rezultat f bun (dar mai nou cel mai bun tratament este Photoshop cu Aloeveralaughing)

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Zineryt este unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei la ora actuală. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi cîţi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137 . Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON. Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele pentru cicatrici, rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara)! Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Dar cel mai bine ar fi să consulţi şi un dermatolog.
Succes! Numai bine!

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Cel mai bun tratament este timpul! pana nu treci de pubertate nu scapi orice ai face.

| Holy2010 a răspuns:

Leacurile babesti sunt apa de ploaie! Cremele cu antibiotice functioneaza doar temporat si in final faci rezistenta. Sa nu mai vorbesc de altfel de creme care mai de care mai nocive si pentru un ten fara acnee.
Singurul ingredient activ dovedit ca functioneaza cu adevarat este peroxidul de benzoyl care din nefericire are si un efect teribil de uscare a tenului si se gaseste in ziua de azi foarte greu in farmacii. Am gasit doar online. In 10 ani am cheltuit a gramada de bani pe tot felul de tratamente, am incercat absolut TOT si nimic nu a functionat precum peroxizii.Nu irositi timp si bani pe leacuri inutile.

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Eu acneea am vindecat o cu Zineryt.au trecut 4 luni si nu mai am nimic.Acum.nu stiu depinde f mult de ten. Si mai sunt bune produsele de la Ivy Plant.Nu sunt bune! sunt foarteeeee buneeee

| Justina10ify a răspuns:

Acneea este foarte greu de vindecat...dar poti sa gasesti la farmacie ceva remedii sau sa mergi la un dermatolog...incearca sa cauti niste remedii naturale de pe internet sau de la vecini, bunici.Alta optiune ar fi sa comtactezi un reprezentatnt AVON, si sa-ti sumperi o lotiune speciala pentru ca de acolo ai din ce alege. big grin

| Claudia10girl a răspuns:

Eu m-am vindecat greu de acnee. Am reusit sa ma vindec dupa ce am descoperit un doctor dermatolog f bun. Mi-a zis de tratamentul natural de la Vervory sa il caut si de atunci pot sa zic ca am scapat complet.

| StamateAlina1987 a răspuns:

Eu am incercat foarte multe produse pentru cosuri dar nu au functionat, pentru ca acnee mea e mai puternica.
Sa iti povestesc ce a functionat la mine foarte bine si m-a scapat de cosuri si puncte negre.
Am fost la un doctor dermatolog foarte bun, care mi-a dat ca tratament cu creme pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Cremele sunt incredibil de bune, la mine au functionat foarte bine, tenul a devenit mai curat vizibil si am scapat de cosuri si de puncte negre.
Cremele cu Uleiul de arbore de ceai de la Thursday Plantation nu usuca pielea, ci o hraneste si in acelasi timp elimina cosurile, acneea sau punctele negre si albe.

| Mariuca4562 a răspuns:

Aualeu! Vai de steaua mea! Fara suparare ca-ti zic, dar fondul de ten inrautateste situatia! Sa nu-l folosesti! Acopera pielea nelasand-o sa respire, agravandu-se situatia.Incearca o lingura de scortisoara + 3 linguri de miere.Lasa masca pe fata 10-15 minute apoi spala-te cu apa calduta. Dimineata cand te trezesti iar spala-te cu apa calduta, iar seara foloseste crema demachianta, apoi sterge cu un tampon demachiant.De ce trebuie sa-ti acoperi cosurile? Lasa-le asa cum sunt.Pana la urma nu este un subiect de ras.Sau daca tratamentul de mai sus nu da roade, incearca sa stai o noapte cu miere pe fata.Iti zic eu ca o sa vezi rezultate.Nu se stie niciodata cand iti mai pot aparea cosuri.

| Lo93 a răspuns:

Primul pas este să nu-ţi atingi faţa non-stop(dacă nu obişnuieşti să faci asta este foarte bine), pentru că astfel microbii de pe mâini nu vor ajunge la tenul tău. Apoi poţi folosi masca cu miere care este foarte bună şi poţi face infuzii cu ceai de muşeţel care calmează şi ajută mult la uscarea coşurilor indiferent de natura lor. Evită să foloseşti toate prostiile cosmetice.Nu faci decât să înrăutăţeşti situaţia!

| Emiru a răspuns:

Masca cu namol de la AslaVital. Pe cutie scrie "pudra de argila pentru tratamente cosmetice". E foarte eficient! ^^