| bibi_2590 a întrebat:

Care este cel mai slab ulei? adica cel care ingrasa cel mai putin?big grin multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Veme a răspuns:

Uleiul extravirgin din nimic. Daca vrei sa slabesti singurul motiv pentru care ai vrea ulei este pentru a aduce acizi grasi esentiali in corp. O cantitate foarte mare din acesti acizi ii gasesti in nuci. Renunta total la ulei, si in locul lui mananca 10nuci pe saptamana. Mananca de 3 ori pe saptamana peste (poate fi gras).
1 lingura "inofensiva, care doar da gust" din ulei are 25g ulei - 200calorii. Daca mananci mancare de 2 ori pe zi preparata la fel de inofensiv cu "doar o lingura" de ulei combinata cu 2 salate "sanatoase" rezulta cam 4 linguri de ulei deci cam 800 de calorii. Mai adaugam si cele doar doua lingurite de zahar si ne apropiem de 1000 calorii. Cum cine vrea sa slabeasca trebuie sa manance cam 1000 calorii pe zi, ar insemna sa-ti bei cafeaua si sa inghiti lingurile de ulei fara restul mancarii.
Asa ca incearca sa prajesti ouale si omleta pe teflon, salata sa o faci cu otet si atat, sau doar cu sare, ardeii copti cu otet si sare, salata de vinete cu sare. Daca vrei sa faci o tocanita sau orice in care prajeai ceapa in loc de ulei foloseste supa de pui/vita racita la frigider din care ai scos orice bucata de grasime (care se intareste la suprafata ).
Asadar cel mai slab ulei (0 calorii) care automat ingrasa cel mai putin: uleiul din nimic.
O sa fie greu cam 2 saptamani, dar cand dupa un an realizezi ca ai fi inghitit un bax de ulei si n-ai facut-o e tare, inseamna tot atat grasime care s-ar fi depus.

4 răspunsuri:
| danteluta a răspuns:

E foarte bun uleiul din samburi de struguri; il gasesti la Plus, Kaufland...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiul de palmier este cel mai sanatos.

| mika_9477 a răspuns:

Cel mai sanatos e uleiul de masline.

| bibi_2590 explică:

Multumesc pentru pareri