| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre o persoana antisociala si o persoana asociala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O persoana antisociala se dusmaneste cu intreaga societate, face rau altora.
O persoana asociala nu reuseste sa se integreze in grupuri de oameni, nu-si gaseste prieteni.

| Donsavas a răspuns:

Asocialul NU este interesat sa socializeze
Vad ca cei de mai jos ți au dat răspunsuri eronate
Sociofobul nu este in stare sa se integreze, nu se poate adapta
Antisocialul nu este neaparat un infractor, cum nici infractorul nu este neaparat antisocial
Antisocialul este un om dramatic care urăște ordinea pe care alții au stabilit o
Un infractor poate doar sa greșească dar sa nu i fie asta felul

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Sincer voiam să răspund și eu, văzusem celelalte păreri și eram pus pe scandal laughing

Un răspuns bun!

| RoCkKiD a răspuns:

Antisocialul are comportamente care vin impotriva mersulului comun acceptat al societatii.
Asocialul nu este adaptat societatii si nu prea vrea sa aiba de a face cu ea.

| JicaContra a răspuns:

Antisocial inseamna ca uraste, detesta sau NU VREA sa faca parte din societate, cum ar fi anarhisti, teroristi sau IMBECILII de suverani (despre care putini realizeaza ca ar trebui deportati, din doua motive, daca au renuntat la cetatenie atunci sunt ilegal pe teritoriul tarii, insa mai ales NU AU DREPTUL sa foloseasca NICI UN BENEFICIU AL SOCIETATII, OARCARE cum ar fi: serviciu de urgente, transportul in comun, deplasatul cu masina pe drumuri publice, iluminatul stradal, samd pentru ca atat timp cat nu platesc taxe, NU au dreptul)

o persoana asociala e una care nu reuseste sa se integreze in societate, sau pur si simplu nu il intereseaza, nu ca nu vrea, dar nu ii pasa

| Donsavas a răspuns (pentru JicaContra):

Antisocialii nu sunt neaparat mafioți, anarhiști, infractori etc
Sunt și oameni normali dar care urăsc alți oameni, nu cred in umanitate și trăiesc intr o drama continua cu cei din jur

| JicaContra a răspuns (pentru Donsavas):

Da, asa e, definitia e mai complexa decat alb si negru, si CHIAR ASA E
la antisociali se incadreaza JIGODIILE de langa tine care ii vorbesc pe toti de rau, pe la spate, si apoi intreaga comunitate ia foc, doar ca ei sa se simta superiori, si chiar am intalnit cazuri din astea angry

| Donsavas a răspuns (pentru JicaContra):

Antisocialii nu se simt superiori și nu critica oamenii
Aia sunt narcisistii
Antisocialii doar profita de tine, abuzează de persoana ta și nu le pasa

| JicaContra a răspuns (pentru Donsavas):

happy
NU ai inteles DELOC raspunsul meu
este vorba de cei care umplu societatea de venin, si care NU critica oamenii pe fata ci spun lucruri foarte rele pe la spate

cuvantul cheie e "pe la spate", aia nu e critica... E VENIN!

iar "ca se simt superiori" e singura explicatie pentru care fac asa ceva

inca o incercare de explicatie:
DACA cineva ar veni si m-ar critica serios, in fata cunoscutiilor comuni, CU ARGUMENTE REALE, eu nu numai ca as accepta, dar l-as intreba cum pot sa imi corectez problemele, pe care EVIDENT le am (inca odata, argumente reale), si chiar daca ala ar fi sau nu narcisist, eu prefer sa nu ma balacesc in rahat si sa imi rezolv problemele

DACA IN SCHIMB m-ar vorbi pe la spate, cu minciuni, la toti prietenii mei, care apoi nu ar mai vorbi cu mine, NICI UNUL, atunci ala ar fi antisocial, PUNCT

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Antisocialii tot un fel de psihopati sunt

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat. Un antisocial nu trebuie neaparat sa comita acte criminale
Poate sa aibă o personalitate anti socială, sa fie dramatic, conflictual și antipatic dar sa nu fie criminal

| 4StarLight a răspuns:

Poate te ajuta link-ul asta: http://affinitymagazine.us/......ntisocial/

Nu sunt sigură că stiu cum sa copiez link-uri ca sa il poti accesa doar dand click pe el, așa că va trebui să îl iei cu copy paste.