| AdeIoana a întrebat:

Care este diferenta dintre tensiune arteriala, ritm cardiac si puls?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tensiunea arteriala are doua componente:
- tensiunea arteriala sistolica (numarul mai mare) care reprezinta presiunea inimii generata pentru a pompa sangele de la inima spre celelalte organe
- tensiunea arteriala diastolica (numarul mai mic) care reprezinta presiunea vaselor sangvine in momentul in care inima se umple cu sangele venit din restul corpului.
Ritmul cardiac poate avea variatii foarte importante, cum ar fi la efort sau la emotii. Frecventa cardiaca normala este intre 55 si 100/min.
Pulsul este umflarea Si dezumflarea regulatA a unei artere ca efect al batailor inimii.
Frecventa este de 60-80 batai/minut.
Te pup!

1 răspuns: