| TheGazeTTeRuKi a întrebat:

Care este nivelul normal de zahar in sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ClaireMcCollins a răspuns:

Valorile normale ale glicemiei stabilite de Asociatia Europeana de Studiu a Diabetului se incadreaza intre 70 - 110 mg/dl pe nemancate. Valoarea anormala a glicemiei este peste 126 mg/dl, tot pe nemancate. La copiii nascuti prematur, valorile normale sunt intre 20 - 60 mg/dl, la nou-nascuti intre 30 - 60 mg/dl, la sugari intre 40 - 90 mg/dl, iar la copiii sub 2 ani intre 60 - 100 mg/dl.

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

130-150 parcă aşa era.

| vladv26 a răspuns:

In jur de 120-130

| Gyo5 a răspuns:

Mai mic de 120 si mai mare de 115, nu stiu sigur daca asa era, dar din cate stiu, asta e raspunsul