doiny
| doiny a întrebat:

Care e nivelul normal al colesterolului in sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bubu_7778 a răspuns:

Buna.Valorile normale sunt cuprinse intre 150-200mg/dL.Valorile de peste 240mg/dL sunt alarmante si se poate ajunge la complicatii cardiace

1 răspuns:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sangele contine 5-7 grame de lipide pe litru. Aceste lipide sunt legate de molecule speciale de proteine, lipoproteinele, care au ca sarcina transportul lor.
Se disting 4 tipuri de lipoproteine:
Chylomicronii, bogati in trigliceride
VLDL sau lipoproteine de foarte mica densitate sau pre-beta-lipoproteine, de asemenea bogate in tricliceride
LDL sau lipoproteine de mica densitate, numite si beta-lipoproteine, ce transporta cea maimare parte de colesterol. LDL se mai numeste si colesterolul rau.
HDL sau lipoproteine de densitate mare sau alpha-liproproteine, transporta mai ales fosfolipide si un pic de colesterol. HDL este numit si colesterolul bun.
Nivelul normal: lipide in sange – 5-7 g/l.
Colesterolul total - interpretare
Mai mic de 200 mg/dl: normal
200 - 239 mg/dl: la limita
240 mg/dl sau mai mare: ridicat
LDL-colesterolul - interpretare
Mai mic de 100 mg/dl: nivel optim (normal)
100 - 129 mg/dl: aproape normal
130 - 159 mg/dl: la limita
160 - 189 mg/dl: ridicat
190 mg/dl si peste: foarte ridicat
HDL-colesterolul - interpretare
Mai mic de 40 mg/dl: risc mare de boli de inima
40 - 59 mg/dl: cu cat acest numar e mai mare, cu atat mai bine
60 mg/dl: nu aveti risc de boala de inima
http://www.topsanatate.ro/......26908.html