| shtelika a întrebat:

Care este perioada de viata in cazul cirozei hepatice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Odata inlocuit tesutul sanatos cu fibroza, ficatul isi pierde capacitatea de regenerare, nu se mai poate face nimic. Nu mai exista vindecari miraculoase. Cand apar si nodulii se pune diagnosticul de ciroza hepatica, adica mult dupa ce ficatul si-a pierdut din capacitatea de regenerare.

Singurul lucru pe care il poti face este sa tii un regim alimentar foarte strict, si sa folosesti zilnic hepatoprotectoare (in combinatii). Chiar s-asa usor-usor (dar sigur) ficatul nu-si va mai putea indeplini functiile.

Spre deosebrie de rincichi, nu exista nici un aparat care sa substituie functiile ficatului (organul cu cele mai numeroase responsabilitati)

2 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Depinde de la caz la caz (stadiul cirozei, factorul care a determinat-o, etc), unii traiesc poate si 10 ani, altii se curata in 2-3 ani.

| Eva a răspuns:

Cred ca te referi la "speranta de viata". Depinde de tratament si regimul de viata, am auzit de vindecari miraculoase... ficatul este singurul organ care se poate regenera! asta desigur fara alcool, tutun, mancare nesanatoasa, si cu medicatie corespunzatoare. Daca este depistata tarziu si ficatul e deja fibrotic, e destul de grav sad depinde de rezistenta fiecarui organism, unii rezista cativa ani buni, altii, mai putin...

| IMC90 a răspuns (pentru Eva):

Odata inlocuit tesutul sanatos cu fibroza, ficatul isi pierde capacitatea de regenerare, nu se mai poate face nimic. Nu mai exista vindecari miraculoase. Cand apar si nodulii se pune diagnosticul de ciroza hepatica, adica mult dupa ce ficatul si-a pierdut din capacitatea de regenerare.

Singurul lucru pe care il poti face este sa tii un regim alimentar foarte strict, si sa folosesti zilnic hepatoprotectoare (in combinatii). Chiar s-asa usor-usor (dar sigur) ficatul nu-si va mai putea indeplini functiile.

Spre deosebrie de rincichi, nu exista nici un aparat care sa substituie functiile ficatului (organul cu cele mai numeroase responsabilitati)