| anonim_4396 a întrebat:

Care este tratamentul anemiei aplastice severe la Fundeni? Sunt și citostatice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, sigur ca nu, citostaticele agraveaza anemia aplastica. De obicei transfuzii de sange sau masa eritrocitara si, in cazurile foarte grave, factori de crestere sau transplant medular

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Și de ce un prieten a făcut chimioterapie și un alt tratament? A avut anemie aplastica severa și a fost internat la Fundeni, ia căzut parul din cap și tot așa.Deci se face și chimioterapie doar ca e alta schema de citostatice

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

E o boala la fel de gravă ca și leucemia

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Avea si altceva in afara de anemie aplastica.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Oricum nu e chimioterapie ca la leucemie sau alte boli, e altfel schema de citostatice