Întrebare recomandată | Andreasx a întrebat:

Care lapte e mai sanatos? laptele animal sau vegetal? Ma gandesc sa inlocuiesc laptele de vaca cu laptele de cocos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Bineînțeles, că pentru un homo sapiens adult un lapte vegetal este mult mai sănătos.

Nemaifiind sugară, de laptele mamar uman demult nu mai ai nevoie, cu atât mai puțin de laptele mamar al unei alte specii de animale, format special pentru puii din specia respectivă. Să consumi așa ceva este cât se poate de ilogic.

http://www.youtube.com/watch?v=UcN7SGGoCNI&t

Și în general ar fi bine să eviți produsele de origine animală (carne, ouă, lactate etc), dar te poți răsfăța cu lapte de migdale, de cocos, de orez, de soia, de ovăz, de caju etc. Astfel de băuturi sunt și gustoase, și sănătoase (nu sunt pline de puroi, colesterol, antibiotice și hormoni), și nici nu cauzează suferința animalelor. De asemenea, se găsesc și diverse iaurturi din plante, foarte bune și ele, când vine vorba de constipație mai ales. Îți recomand cele de la Alpro, sunt delicioase. Cele mai mișto iaurturi, pe care le-am gustat în viața mea. Dar ți le poți prepara și singură acasă.
Sănătate! :)

34 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Laptele de vaca nu-i prea sanatos, e indicat consumul cat mai rar.
Laptele de capra e medicament, e recomandat bolnavilor de cancer in primul rand, daca iti permiti si daca ai norocul sa gasesti.
Iar in loc de lapte de vaca, e de preferat iaurt natural (de cumparat sau preparat in casa).

Laptele din seminte si fructe (cocos) are 2 mari probleme, (ca si cel animal):
pesticidele pulverizate pe culturile de soia, migdali, etc... de soia modificata genetic nici nu mai trebuie sa amintesc,
si 2: conservantul din lapte, si stratul de alumini din interiorul ambalajului.
MAi consum si din astea, dar mai rar, nu toata ziua.
Prefer lapte de la dozator sau direct de la tarani.

| HadesSs a răspuns (pentru NOname):

Esti si tu vreo fiinta vie? laughing

| BlueMoon99 a răspuns:

Laptele de vacă e cel mai sănătos!

| porcarumadalina a răspuns:

Dupa parerea mea laptele de vaca