| RedForest a întrebat:

Salutari TPU! Am citit mai multe articole care spun ca laptele de vaca (de fapt laptele la orice animal) poate fii cancerigen pentru om, mai exact cazeina din lapte. Vreau sa va intreb daca este adevarat sau nu si argumentati

P.S Nimic nu mai este sanatos in ziua de astazi!

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După "gura satului" nu mai consumăm nimic.
Aflatoxina este cancerigenă dacă se găsește în cantitate mare în lapte și cantitatea consumată (ingerată) să fie și ea mare (nu uita de scandalul laptelui!).
Pa, pa.

2 răspunsuri:
| BogdanLuca a răspuns:

Hai sa nu mai mancam nimic din cespun acesti oameni iar in 2 zile am muri de foame... Laptele este cel mai COMPLEX aliment dintre toate pe care le consumam noi ( contine glucide, lipide, proteine ..etc.) plus de asta contine inca un element necesar sanatatii noastre si anume Calciul!
Laptele este un aliment obligatoriu in dieta fiecarui om!

| Nicku2011 a răspuns:

Laptele nu are nimic. Mananc lapte de cand sunt mic in fiecare seara si ghici ce? N-am cancer rolling on the floor :3