| akex a întrebat:

Care sport dintre acestea iti dezvolta musculatura: inot sau atletism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MindFreak a răspuns:

Eu am practicat și înot și atletism și pot să spun următoarele.
Atletismul este foarte bun pentru sănătatea generală a organismului, pentru imunitate, pentru vioiciune mentală și fizică, dar nu îți dezvoltă forte mult musculatura. Alergatul de anduranță (semifond și fond) -pentru că la partea asta a atletismului cred că te referi- este o activitate care presupune foarte mult efort, multă transpirație și multe distrugeri de țesuturi musculare (nu te speria de exprimare, nu e vorba despre accidentări sau leziuni). Alergatul de anduranță acționează asupra musculaturii mai mult ca tonifiant și o ajută să se definească, mai ales prin eliminarea foarte mare a apei prin transpirație. Dar dacă alegi atletismul, îți poți lucra tu partea superioară a corpului și cu o alimentație potrivită de proteine, glucide și lipide vei avea un organism armonios și o musculatură foarte bine definită.
Înotul lucrează foarte bine partea superioară a organismului și anume pectoralii, mușchii brațelor și mușchii spatelui și mai puțin mușchii picioarelor, asta bineînțeles în funcție de stilul de înot pe care îl practici. Înotul este foarte bun și pentru dezvoltarea în înălțime, îți întinde foarte mult și anvergura mușchilor pectorali și ai spatelui, evidențiindu-ți foarte frumos talia.
Oricum, dacă faci înot e bine să mai faci și alergări pentru rezistența fizică generală. Cel mai bine ar fi să le combini, mai ales dacă nu vrei să faci performanță la vreunul.
Dar dacă vrei musculatură, alege înotul. Și mai aleargă din când în când.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt amândouă de performanță.
Pa, pa.

| guzanu92 a răspuns:

Inotul ti-o dezvolta dar ti-o largeste intre timp, vin niste muschi "naspa", cel putin pe brate... Atletismul nici el nu prea se bazeaza decat pe muschii picioarelor si a abdomenelor. confused eu ti-as sfatui pentru moment atletilmul si dupa sa faci si ceva sala. Bafta! ^^

| Ady9021 a răspuns:

Inotul este cel mai complet sport. Este recomandat de toti medicii. Iti dezvolta toate grupele de muschi.

| StiuCeSpun a răspuns:

Inot

| Alexandru_8107 a răspuns:

Sah.Dezvolta musculatura degetelor si a materiei cenusii...