| Salamandra44 a întrebat:

Care sunt alimentele care provoacă dureri de stomac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dulciurile, acidul din bauturi, alcoolul si mancarea semipreparata

| RAY a răspuns:

In primul rand grasimilie rele, mancari acide, fast food, mezelurile, merele, portocalele

| Catrice a răspuns:

Totul sau nimic.

| Apokales a răspuns:

Toate daca bagi ca un spart laughing.

| GouDidodino a răspuns:

Fasolea

| MaryMaria333 a răspuns:

Alea pe baza de aluat. Daca le mai mananci si calde iti pica greu la stomac dupa aia.

| Irinelp a răspuns:

Cel mai des durerile de stomac sunt provocate de alimentele acide acre și iuți cum ar fi, ciapa, usturoiul, oțetu, sarea și ardeiul iute, dar durerea de stomac mai poate fi provocată și de mâncatul foarte rar.

| Nume6 a răspuns:

Dacă mănânci exagerat cantităţi mari din toate, faci dureri de stomac cum ai zis tu, indigestie, pancreatită, ţi se incarcă bila, așa dacă mănânci din toate câte puţin nu ai nimic.

| Zorn a răspuns:

Nu exista alimente care sa provoace dureri de stomac tuturor oamenilor, ca atunci nu le-ar mai consuma nimeni. Iti provoaca dureri de stomac daca le consumi in exces, in combinatii nepotrivite (ex. lapte cu struguri) sau daca ai o anumita sensibilitate pentru ele (hrean, usturoi, ceapa, vinete, ardei iute etc.). Mai sunt si mancarurile gatite prost, cu mult ulei, cu multe condimente aruncate aiurea care pot sa iti dea dureri de stomac.