| ellene a întrebat:

Cum se ia tinctura de propolis pentru dureri de stomac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| machupicchu a răspuns:

Durearea de stomac, de fapt durerea in epigastru poate avea multe cauze( de exemplu durere in epigastru din cauze cardiace.). Aflarea cauzei care iti genereaza durerea din capul pieptului (poate si cu iradiere in spate), poate fi si din cauza problemelor de stomac, dar ceasta ar trebui diagnosticat de un medic gastroenterolog, in urma efectuarii unei endoscopii (EDS). Acest examen se poate face in conditii umane numai la spitalul de urgenta Floreasca (Dr.Chioncel) unde se face sub anestezie si nu simti nimic, dormi pe toate durata (7-10 minute). De ce trebuie sa ai un diagnostic? pentru ca afectiunile stomacului sunt mai multe si diferite si din punct de vedere al tratamentelor necesare. Cura sau tratamentul cu suc de cartofi, sau de varza este benefica protejarii stomacului, dar nu vindeca. Se poate folosi ca adjuvant la tratamentul indicat de medic. Complicatiile ce pot aparea in cazul in care o afectiune gastro nu este tratata in mod corect, sunt multiple si unele f.grave, necesitand interventii cirurgicale. Asa ca... un control de specialitate este mai mult decat necesar... sanatate...

4 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca ai probleme cu stomacul iti recomand suc de cartofi(o cescuta )luata inainte de masa. Daca nu ai storcator de fructe razuieste cartoful pe razatoarea cu gauri mici apoi stoarce-l in tifon sau ...cu mana. Eu ca asa ceva m-am vindecat, nu mai am probleme de 5 ani. Sotul meu nu a vrut sa ia suc de cartofi desi e un pansament gastric excelent, a luat OMEZ (OMERAN, OMEPRAZOL) e acelasi medicament difera firma, cauta prospectul pe GOOGLE, si el si-a rezolvat problema. Iti doresc multa sanatate!

| machupicchu a răspuns:

Tinctura de propolis este indicata tot ca adjuvant, pe langa tratamentul indicat de medic...

| elisa_2627 a răspuns:

Tinctura de propolis este foarte benefica asupra stomacului si ficatului. Dimineata pe stomacul gol se pun 10 picaturi intr-o lingurita de zahar si il ti in gura pana se topeste.Acest tratament se tine 3 luni. Dar nu se consuma alcool, tutun, grasimi sau prajeli.Pentru cei care conduc ...atentie, contine alcool. La noi in familie toti am folosit aceasta tinctura si o avem tot timpul in casa.

| idanna a răspuns:

Pui 15-20 picaturi pe o bucatica de paine sau intr-o lingurita de miere...de 3 ori pe zi inainte de mancare cu 20-30 min. Sanatate multaaaaaa