| Matyus_Cristian_2000 a întrebat:

Care sunt avantajele şi dezavantajele somului de noapte cu lumina aprinsă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Dinuuu a răspuns:

In absenta luminii se secreta mai multa melatonina(hormonul somnului), de aceea cu lumina stinsa vei adormi mai usor si vei avea si un somn mai odihnitor.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici un avantaj, doar dezavanteje!
Lipsa somnului de noapte duce la probleme grave de sanatate!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce ar avea somnul asta vreun avantaj? Eu nu pot sa dorm cu lumina, ma deranjeaza.

| Doja a răspuns:

Nu ai nici un avantaj sa dormi cu lumina aprinsa. Iti strica somnul si ritmul circadian. Trebuie sa dormi pe intuneric cu lumina stinsa pentru un somn optim

| Afurisenia a răspuns:

Nici un avantaj. Doar platesti mai mult la factura.
Daca ti-e frica de intuneric, nu trage complet draperiile si lasa sa intre lumina din strada. E mai bine asa.