| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cauzele atacurilor de panica? Pot fi ordin psihologic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Atacul de panică este numai de ordin psihic și mai este cunoscut ca și anxietate (teamă/frică).
O persoană care a trăit un sentiment negativ profund, o negare care l-a determinat să perceapă o anumită acțiune sau inacțiune poate să panicheze (atac de panică), etc.
Cauzele pot fi ușor de identificat pentru cel care cunoaște:
- impresia că inima bate tare sau că se oprește;
- transpirarea mâinilor;
- respirația este necontrolată;
- starea de amețeală;
- sentimentul de pierdere a cunoștinței;
- sentimentul de greutate în picioare - unii simt că li se înmoaie genunchii, că urmează să leșine;
- o stare de încordare foarte puternică - unii se încordează atât de tare încât fac chiar febră musculară în clipa respectivă;
- stare de derealizare (viață dublă între real și reprezentările derilante), de depersonalizare;
- palpitații;
- stare de sufocare, sentimentul că nu se poate respira. Acest tablou are legătură directă cu locul unde se află persoana sau evenimentul care s-a produs imediat!
Primul episod este bine de văzut de către un psiholog care poate spune dacă urmează să facă câteva ședințe în scopul percepție situației/statutului/evenimentul/etc. sau, și un control medical psihiatric.
Atacul de panică se instalează aproape instantaneu iar persoana nu se poate controla, reacția este și mai profundă. Ieșirea din ea se face prin relaxare. Mulți indivizi se confruntă cu asta dar nu știu și se poate agrava având nevoie de psihoterapie.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
| iuliclaw a răspuns:

Da pot fi de ordin psihologic.Cel mai bine este ca persoana respectiva sa consulte un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frate lasa'ti expertii sa raspunda.as vrea un raspuns calumea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intreb atat pentru mine pentru ca am avut asemenea probleme cat si pentu ceilalti