| emilia21 a întrebat:

Care sunt cele mai bune anticonceptionale, eu am luat yasmin, iar acum as vrea sa incep din nou, dar nu as vrea sa mai iau yasmin, as incerca alceva, dati-mi cateva denumiri de pastile.va mulltumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu lua pstile anticonceptionale dupa ureche sau dupa chef. Ele trebuie recomandate de medicul ginecolog (preparatul, durata administrarii, momentul inceperii, paue, momentul intreruperii). Altfel, risti fie sa nu mai poti ramane insarcinata niciodata, fie sa faci complicatii severe ale adminstrarii de contraceptive (de exemplu tromboze cerebrale care sunt mortale).

16 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Draga mea singurul in masura care iti poate schimba anticonceptionalele este medicul tau ginecolog, nu te lua dupa nimeni si cel mai important de retinut este ca nu iti poti schimba tu medicatia asa dupa auzite. Te rog sa nu te superi pe mine dar parerea mea ia-o ca pe un sfat.Succes.

| borsec a răspuns:

E mai bine totusi sa te duci mai intai la un control, nu e indicat sa iei dupa ureche pilule, iti poate cauza.
Microginon, Diane 35, Mersilon.

| borsec a răspuns:

E mai bine totusi sa te duci mai intai la un control, nu e indicat sa iei dupa ureche pilule, iti poate cauza.
Microginon, Diane 35, Mersilon.

| ioanaa a răspuns:

Mai bine te duci la medic, si dupa niste analize el iti poate recomanda niste pastile. Nu lua dupa ureche.

| Beatrice_6624 a răspuns:

Mai intai trebuie sa fc deteminarea hormonala adica o analize din sange si apoi ginecologul iti indica ce trebuie sa iei, nu se pot lua la intamplare.

| cotzobel a răspuns:

E mai bine sa mergi la ginecolog..pt ca doar el iti poate spune ce fel de anticonceptionale sa iei..in functie de problmele ginecologice pe care le ai....eu zic sa iei Diane 35 dar mergi mai bine la medic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Control ginecologic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Numai medicul ginecolog sau medicul de planing familial poate să-ți prescrie contraceptive și nimeni altcineva.
Niciodată să nu faci mare greșeală să iei după cum îți place că sună denumirea produsului sau că unul este mai ieftin decât altul.
Ai mare grijă, contraceptivele sunt de trei feluri: monofazice, bifazice și trifazice.
Riști să rămâi însărcinată cu administrare de pilule din simplul efect nepotrivit nevoilor tale fiziologice.
Numai bine.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau ca nu am un raspuns pentru tine, ci vin cu o intrebare: de ce nu mai vrei sa iei yasmin? Eu nu am luat niciodata anticonceptionale si doctorul mi le-a recomandat...problema e ca exista mai multe pareri proaste despre ele decat bune...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am luat yasmin si mi-a mers prost q ele.aqm iau rigevidon si imi merge super q ele...si nu am fost la nici un control

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi mai intai la ginecolog, el te poate ajuta sa le alegi pe cele mai bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yaz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca le-ai luat cu prescriere de la medic dar eu iau de un an la prescrierea medicului si sunt foarte bune, contin putini hormoni.

| florentina_2607 a răspuns:

Microginon

| florentina_2607 a răspuns:

Microginon

| monacri a răspuns:

Mergi la ginecolog.eu iau logest si nu am probleme